Ana SayfaFuarUluslararası Ahilik Fuarı Konya'da başlıyor

Uluslararası Ahilik Fuarı Konya’da başlıyor

Ahilik rüzgarı Konya’da esecek

Ahilik Osmanlı devlet bürokrasisinin temelinde yer alan belki de en güçlü kurumların başında geliyor. Ticaret erbabının, esnafın, zanaatkarın mesleki ve ahlaki çıtasının yine meslek erbabı tarafından düzenlendiği ve denetlendiği bir mesleki örgütlenme olan Ahilik, bugünkü Türkiye toplumunun en fazla ihtiyaç duyduğu hassasiyetleri yüzlerce yıl boyunca yaşatmış bir kurum. Zira serbest piyasa dediğimiz düzen her türden meslek erbabının kafasına, meşrebine ve vicdanına göre faaliyet yürüttüğü, müşteri ile ilişkilerin güvenden çok güvensizlik üzerine kurulduğu bir süreci temsil ediyor. Neyse ki geçmiş yaşanmışlıkları hamasi duygularla kıraat etmek yerine Ahilik gibi evrensel nitelik taşıyan ve günümüz ihtiyaçları ile de örtüşen kültürel değerleri geleceğe taşımak için girişimler de var.

ahilik 1

3 gün boyunca Ahilik konuşulacak

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi bugün Konya’da başlıyor. Zirve, Ticaret Bakanlığı, Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği desteğiyle düzenleniyor. 27-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak zirveye Selçuklu Kongre Merkezi ev sahipliği yapacak. Zirve kapsamında, iş dünyasının önde gelen şirketlerinin yanı sıra esnaf ve sanatkarların ürünlerini uluslararası arenada tanıtma fırsatı bulacağı fuar da düzenlenecek. Fuarda, akademik çalışmaların yanı sıra esnaf ve sanatkarların hünerlerini sergileyeceği, çocukların farklı etkinliklerle ahiliği tanıyacağı etkinliklere yer verilecek.

Zirve kapsamında yapılacak panellerde, Türkiye’nin önemli iş insanları ve akademisyenleri, ahilik kültürünün iş dünyasına yansımaları ve getirdiği başarı hikayelerini, ahiliğin geleceğin ticaretine nasıl yön vereceğini tartışacak.

Ahilik 2

KISACA AHİLİK:

Ahilik, Anadolu’da 13. yüzyılda kurulmuş bir esnaf örgütüdür. Kökeninde yer alan Ahi sözcüğü “eli açık, cömert, kardeş, yiğit, delikanlı” gibi anlamlara geliyor. Ancak bir kurum olarak bakıldığında yüzlerce yıllık bir değerler sistemine karşılık gelir.

Ahilik Türk ve İslâm kültürünün tüm pozitif değerlerini taşıyan bir sentez olarak ortaya çıkmıştır. Esnaflığa belirli ilke ve kurallar getirerek, insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermeyi, toplumsal ahenk sağlamayı kendine amaç edinmiş bir yapıdır. Bunun için de doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık, iş ahlakı, dayanışma, yardımlaşma, insan sevgisi gibi hasletleri kendine düstur edinmiştir. Bu yönüyle Anadolu’nun ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamı üzerinde yüzlerce yıl çok önemli izler bırakmıştır.

Kurucusu Ahi Evran

Anadolu’da Ahilik Teşkilatı’nı kuran Ahi Evran 1171 yılında Azerbaycan’ın Hoy şehrinde doğdu. Anadolu’da pek çok şehirde bulunan Ahi Evran; dericilik zanaatıyla uğraşıyordu. Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde bu zanaatı geliştirdi ve örgütlendirdi. Ahi Evran Selçuklu döneminde 32 meslek grubunun başkanıydı. Son yerleştiği şehir olan Kırşehir’de hayatının sonuna kadar zanaatını ve Ahi teşkilatlanmasını sürdürdü.   

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler