Ankara’da düzenlenen Robot Turnuvası Türkiye’nin eğitim hayatında özlem duyulan görüntülerin oluşmasını sağladı. Turnuvaya çeşitli illerden katılan 21 okulun 400 öğrencisi robotlarını kıyasıya yarıştırdı. Yarışmada öğrencilerin kumanda ettiği robotlar hayali bir gezegende en kısa zamanda olabildiğince nesne toplamaya çalıştı.

Başkent, “Ankara Off-Season’19 Robot Turnuvası”na ev sahipliği yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen Robot Turnuvası’na öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile çok sayıda kurum ve kuruluşun desteğiyle Özel Tevfik Fikret Okulları tarafından düzenlenen Robot Turnuvası’nda; İstanbul, Samsun, Muğla, Çorum ve Eskişehir illerinden Ankara’ya gelen 21 okuldan 400’e yakın öğrenci kıyasıya yarıştı.

Robot Turnuvası 1

Robot Turnuvası ilk kez Başkent’te

Ankara’da ilk kez düzenlenen turnuva, eleme mücadelelerinin ardından yapılan final karşılaşmalarıyla sona erdi. “Deep Space” (Derin Uzay) temasıyla gerçekleşen yarışma, tahmin edilemeyen arazi ve hava şartlarının hakim olduğu hayali bir gezegen zemininde yapıldı. Senaryo gereği öğrencilerin kumanda ettiği robotlar, 2,5 dakika içinde olabildiğince nesne toplamaya çalıştı.

STEM” tekniği kullanılan turnuvada öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerinin artırılması amaçlandı. STEM, İngilizce Science, Technology, Engineering and Mathematics kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden oluşan ve temel olarak bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimini ön plana alan bir strateji olarak tanımlanıyor.

Robot Turnuvası 2

Başkan Yavaş’a Teşekkür

Turnuva Direktörü Can Üstünalp dünyanın en önemli robot yarışmalarından biri haline gelen turnuvanın bu yıl ilk kez Ankara’da yapıldığına dikkat çekti. Üstünalp desteklerinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi Spor ve Organizasyon Şube Müdürü Mustafa Artunç ise Belediye olarak bu tür organizasyona katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Robot Turnuvası 3

Turnuvada 22 dalda ödül dağıtıldı

Turnuvada final karşılaşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere ödüllerini Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sercan Çığgın ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz takdim etti.

Turnuva boyunca diğer takımlarla en iyi ilişki kuran takım Kendrick Castello Ödülü, turnuva boyunca güvenlik kurallarına en çok uyan takıma da Safety Award ödülü aldı. En güçlü robotu yapan takıma ise Quality Award ödülü verilirken turnuvada toplam 22 dalda ödül dağıtıldı.

 

İnceleyin:  KARTALLI ÖĞRENCİLERDEN RENKLİ DAYANIŞMA

 

Facebook Yorumları