Ana SayfaYaşamkadınTürkiye’nin ilk kadın kaymakamı valilik yolunda

Türkiye’nin ilk kadın kaymakamı valilik yolunda

Türkiye’nin ilk kadın Kaymakamı Özlem Bozkurt Gevrek, İstanbul Vali Yardımcılığı’na atandı.

1967 Bursa doğumlu olan Özlem Bozkurt Gevrek, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur ve İngiltere’de idare sistemi eğitimi alırken, 1991’de kadınlara kaymakamlık hakkının tanınmasıyla sınava girdi ve bir yıl sonra ilk kadın kaymakam adayı oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 1987 yılında bitiren Özlem Bozkurt Gevrek, 1992 yılında Türkiye’nin İlk kadın Kaymakam Adayı olarak Balıkesir’e atandı ve 1992-1994 yılları arasında Balıkesir Kaymakam adayı olarak görev yaptı. İngiltere’de 1994-1995 yıllarında “The International School of Exeter” de yabancı dil eğitimi alan Gevrek, “Birleşik Krallıkta Devlet Memurluğu Sistemi” çalışmasını hazırlayarak, 1995 yılında Türkiye’nin ilk kadın kaymakamı olarak Çankırı’nın Orta ilçesine atandı.

Türkiye’nin ilk kadın kaymakamı valilik yolunda
Türkiye’nin ilk kadın kaymakamı valilik yolunda – ozelkalem.com.tr

İngiltere’de yüksek lisans

Orta ilçesinde 1995-1997 yılları arasında görev yapan Gevrek, 1997-1999 yılları arasında Ağrı-Hamur Kaymakamı, 1999-2002 yıllarında Erzurum-Ilıca Kaymakamı, 2002-2006 yıllarında Ankara-Ayaş Kaymakamı, 2006-2009 yılları arasında Ankara-Kahraman Kazan Kaymakamı olarak görev yaptı. İngiltere Portsmouth Üniversitesinde Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği konusunda yüksek lisans yaparak “Bağımsız Kolluk Şikayet Mekanizmaları” konulu tezi hazırlayan Gevrek, 2009-2011 yılları arasında İzmir Vali Yardımcılığı görevine atandı. 2010 yılında, Amerika Chicago-Illinois de Illinois Üniversitesinde Kamu Yönetimi ve Yabancı Dil eğitimi alan Gevrek, 2011-2013 yılları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Kadının Statüsü Kurucu Genel Müdürü olarak görev yaptı.

İyi örnek olduğuma inanıyorum

Ayaş’ta kadınların okuma yazma kurslarına gönderilmesi, ilköğretime giden çocuk sayısının artması, kadınlara yeni Medeni Kanunu’nun öğretilmesi, doğum kontrolü, spor ve kültürel eğitime verdiği destekle tanınmaktadır. Bazı kadınların kendisine olan bakışıyla ilgili olarak ise şunları söylemişti: “Jandarmanın karşımda topuk selamı verdiğini, muhtarın önümde ceketini iliklediğini görünce özeniyorlar. Benim için geç ama kızım için değil, diye düşünüyor. İyi örnek olduğuma inanıyorum.”

Pek çok görev üstlenmişti

Daha sonra İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevine atanan Gevrek, aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komitesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkan Vekilliği görevini aynı anda yürütmekte. Evli ve bir çocuklu olan Gevrek, iyi derecede İngilizce ve sınırlı seviyede Fransızca biliyor.

Türkiye'nin ilk kadın Valisi Lale Aytaman
Türkiye’nin ilk kadın Valisi Lale Aytaman

İlk kadın vali Lale Aytaman

Öte yandan Türkiye’nin ilk kadın valisi ise Lale Aytaman’dı. 1991-1995 yıllarında Muğla Valisi olarak göre yapan Aytaman, 1995 yılında ANAP’tan Muğla milletvekili seçilmişti. TBMM Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapan Lale Aytaman, TBMM ANAP Grup Yönetim Kurulu üyeliği ve ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine de seçilmişti. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği Milli Heyet Üyeliği ile beraber AKPM’de bir Komisyon Başkanlığına seçilen ilk Türk Milletvekili olarak “Çevre, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu” Başkanlığı yapmıştı. Aytaman halen AKPM onur üyesi konumunda.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar