İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Türkiye’nin ilk sürücüsüz çalışan metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Metro Hattı hizmete girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Türkiye’nin ilk sürücüsüz çalışan metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Hattı hizmete girdi. Hattın Ümraniye’ye kadar olan kısmı açıldı. Açılışa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal katıldı. Üsküdar Meydanı’nda gerçekleşen açılış törenine vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

“İstanbul’u aşkla seviyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışla Anadolu Yakası’ndaki ikinci metro hattını hizmete aldıklarını hattın Ümraniye’den Çekmökey ve Sancaktepe’ye uzanan ikinci kısmının da en kısa sürece açılacağını söyledi. Erdoğan, Üsküdar-Ümraniye Sancaktepe Metrosu’nun Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olması nedeniyle çok önemli olduğunu vurguladı. Erdoğan, “Trenlerin tüm hareketleri kumanda merkezi tarafından yönetilecek. Günde 700 bin yolcuya hizmet verecek metroya, inşallah Üsküdar’dan metroya binen bir kardeşim 17 dakikada Yamanevler İstasyonu’na ulaşacak. Hattın Sancaktepe’ye kadar olan bölümü hizmete girdiğinde de bu yolculuk 27 dakika sürecek. İlerde bu hattı Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatmayı planlıyoruz” dedi.

“İstanbul’u bugünlere getirdik”

“Rabbime bu millete hizmet imkanı verdiğimiz için her gün hamd ediyorum” ifadesini kullanan Erdoğan, yaşadığımız 4-5 yılın milli birlik ve beraberliğe daha fazla sahip çıkılması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Erdoğan, “İstanbul’u, bin yıl ömrümüz olsa har günün her anını bu şehre hizmette geçirmek isteyecek kadar çok seviyoruz. Ulaşım imkanları olmayan, merkezinde dahi çamurdan tozdan geçilmeyen bir şehir düşünün. Gecekondular tarafından kuşatılmış, tarihi eserlerin hoyratça muamele gördüğü geçmişine sahip çıkılmayan bir şehir düşünün. Garip gurebaya, engellilere, kadınlara, gençlere, sporculara, sanatçılara yönelik hemen hiçbir faaliyeti olmayan bir şehir düşünün. İşte İstanbul böyle bir yerdi. Biz İstanbul’u bu durumdan aldık, bugünlere getirdik” diye konuştu.

İnceleyin:  İstanbul ve Kocaeli metro ile birleşecek

Erdoğan, planlanan metro projeleriyle İstanbul’u araç trafiğinden tamamen bağımsız bir toplu taşım ağına kavuşturma hedefine adım adım yaklaştıklarına dikkat çekti. Erdoğan, “Bu metro hattının şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İstanbul’un 1994 yılında belediye başkanı seçildiğimiz haliyle bugünkü halini gören herkes, aradaki bariz farkı görecektir. Eksiklerimiz yok mu, tabii ki var. Hatta bazı yanlışlar yapılmadı mı, elbette yapıldı. Fakat İstanbul’a yapılan hizmetler yanında bunları konuşmak bile abesle iştigaldir. Biz hepsinin farkındayız, inşallah hepsini de telafi edeceğiz, çünkü biz İstanbul’u aşkla seviyoruz” ifadelerini kullandı.

“İstanbul en güzelini hak ediyor”

Başbakan Binali Yıldırım da İstanbulluları yeni bir hizmetle buluşturduklarını belirtti. Yıldırım, 10,5 kilometrelik 9 istasyonlu Üsküdar-Ümraniye Metrosu’nun kendi kendine gideceğini hatırlatarak, hattın toplam maliyetinin 3,5 milyar TL’yi bulduğunu söyledi. “Bu rakam İstanbul’a feda olsun. İstanbul hizmetlerin en güzelini hak ediyor” ifadesini kullanan Binali Yıldırım, hattın tamamı hizmete açıldığında Sancaktepe’den Üsküdar’a 27 dakikada gelinebileceğine dikkat çekti.

“Metro hattı 160 kilometreye çıktı”

Günde 700 bin yolcu kapasiteli hattın, trafiğin yoğun olduğu saatler düşünüldüğünde ekonomiye ne kadar büyük bir faydası olduğunun görüleceğini dile getiren Yıldırım, Marmaray’a entegre olan hattın her iki yakadaki ulaşımı kolay hale getireceğini kaydetti. 2004’te İstanbul’da sadece 45 kilometre raylı sistem olduğunu, bugün bu rakamın 160 kilometreye çıktığını, devam eden 267 kilometre raylı sistem yatırımının da devam ettiğini belirten Yıldırım, Cumhuriyetin 100. yılında, 2023 yılında İstanbul’un raylı sistem hedefinin 1023 kilometre raylı sistem olduğunu söyledi.“Milletimizin arzuladığı bütün projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Köprüler, viyadükler, trenler, hızlı trenler, modern havaalanları, şehir hastaneleri, daha neler neler. Bütün bunlar sizin için, İstanbul için” diyen Yıldırım, İstanbul’a çok daha güzel hizmetleri kazandırmaya devam edeceklerini belirtti.

Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer protokol üyeleri kurdele keserek hattın açılışını gerçekleştirdi. Başkan Mevlüt Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu metro hattında çalışacak sürücüsüz metro treninin bir maketini hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra metroya binerek Ümraniye’ye kadar ilk yolculuğu gerçekleştirdi.

Facebook Yorumları