Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı” geniş katılımlı törenle açıldı.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı” açıldı. Fuarın açılşıına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediye başkanları katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Başkan Uysal, Marmara Belediyeler Birliği’nin ilk defa kitap ve kültür fuarı gerçekleştirdiğini belirtti. Uysal, “Geçmişte belediyecilik denildiğinde sadece cadde, yol ve kaldırımlar düşünülür ve onlarla ilgili çalışmalar belediye faaliyeti olarak görülürdü. Ama devamında gördük iki kültür ve eğitim de belediyecilik adına olması ve yapılması gereken bir iştir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Mevlüt Uysal

Uysal, geçmişte Merzifon, Kütahya ve Mardin denildiğinde orada mimarisiyle, caddesiyle, kaldırımıyla ve kültürel yapılarıyla kendine özgü yereli ve algısı olan yapıların olduğunu hatırlattı. Başkan Uysal, “Şu anda belediyeler olarak ‘bazı şeyleri acaba eksik mi yaptık? Veya eksik mi yapıyoruz?’ düşüncesinde hareketle yerel kültürle yerel hizmeti birleştirme o var olan kültürü koruma gibi bir görevimiz olmalı diye düşünüyoruz. Bu konuda yapılan araştırmalar, yayınlar, evveliyatıyla, geleceğiyle onları ortaya koymak ve bu ortaya konulanları da bir sergide buluşturmak. Bugün aslında bu yapıldı. Türkiye’de belediyecilik adında çok güzel mesafeler kat edildi. Bu mesafelerin son noktası yerel yönetimin, yerel hizmette ve yerel anlayışla, yerel kültürle bütünleşmesidir. Bu kültür yayın işleri geçmiş ile geleceği birleştirecek” diye konuştu.

“Belediyeler ihtiyaçları gidermekle yükümlü”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, insanların fiziki ihtiyaçları olduğunu ve belediyeler olarak bunları yerine getirmekle yükümlü olduklarını söyledi. Karaosmanoğlu, “İnsanın midesini doyurduğunuz gibi, kalbini, beyninin beslemezseniz insan eksik kalır. İnsan mutlu olamaz, yaşayamaz. Medeniyetler kuramaz, gelişemez, ilerleyemez. Onun niçin bizi, biz yapan en önemli değerleriniz arasında kitap ve kültür hayatımız çok önemlidir. Kitapsız bir medeniyetin gelişmesi milletin huzur, mutluluğu mümkün değildir. Onun için kitabı, kültürü önemsiyoruz. Yerel yönetimler olarak biz bunun ortasındayız, içindeyiz ve önceliğini yapacağız” ifadelerinde bulundu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

Konuşmaların ardından fuara katılan belediye başkanları sahnede Kitap ve Kültür Fuarı’nın kurdelesini kesti. Açılışın ardından Başkan Uysal ve diğer belediye başkanları birlikte stantları gezerek stant görevlilerinden bilgi aldı.

İnceleyin:  Topaç sergisi ile nostaljik yolculuk

Fuarda ayrıca “Geçmişten Günümüze Yerel Yönetim Yayınları”, “Siyah Beyaz İstanbul” ile “Kitap ve İnsan” konulu sergiler yer alıyor.

Facebook Yorumları