Beykoz’da iki genç grafiti sanatına dikkat çekmek için Boğaz’ın en güzel koylarından Çubuklu’daki eski petrol dolum tesislerinin üzerine grafiti sanatıyla çizim gerçekleştirdi.

Bu grafiti uydudan görünüyor
Bu grafiti uydudan görünüyor. – ozelkalem.com.tr

Beykoz’da iki genç geçtiğimiz yıl Boğaz’ın en güzel koylarından Çubuklu’daki eski petrol dolum tesislerinin üzerine grafiti sanatıyla çizim gerçekleştirdi. Çizimlerinde “cheksparow” ve “caseclassico” takma adlarının bir kısmını çizen gençler grafiti sanatına dikkat çekerek farkındalık oluşturmak istedi. Google’nin her yıl yenilenen uydu haritasıyla çizilen grafiti sanatı uydudan görülmeye başladı. Beykoz Belediyesi sosyal medya hesaplarından, Çubuklu’daki petrol tesislerine ait bölgeye kendi takma adlarının bir kısmını yazan sanatçıların çalışması sonrası fotoğraflarını paylaştı. Öte yandan, paylaşımda, “Beykoz’da görülecek çok şey var. Mesela, Türkiye’nin uydudan gözüken tek grafitisi” ifadeleri kullanılarak, bazı fotoğraflara yer verildi.

Bu grafiti uydudan görünüyor. - ozelkalem.com.tr
Bu grafiti uydudan görünüyor. – ozelkalem.com.tr

Sağlık çalışanlarını yansıtan çalışma

Daha önce de Mersin’de sağlık çalışanları ile ilgili grafitiler yapılmıştı. Mersin sahilinde atıl durumdaki sinema binasının duvarlarına, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecine dikkati çekmek için sağlık çalışanlarını yansıtan resimler çizildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesince, Adnan Menderes Bulvarı’nda yer alan sahil bandındaki Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bulunan “Cep Sineması”nın çevresinde güzelleştirme çalışması yapıldı. Atıl görünümü ortadan kalkan duvarlar, resimler donatıldı. Sinemanın bulvara bakan duvarına Kovid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarını yansıtan hemşire görseli resmedildi. Çeşitli figürlerle de süslenen duvarlar rengarenk bir görünüme kavuştu.

Sağlık çalışanlarını yansıtan grafiti çalışması
Sağlık çalışanlarını yansıtan grafiti çalışması. – ozelkalem.com.tr

Graffiti nedir?

Graffiti, çoğunlukla kamusal bir alanda yer alan bir duvar ya da yüzeye çizilmiş, kazınmış veya püskürtülmüş yazı ve çizimlerdir. Kelime, Yunanca “graphein” (yazmak ) kelimesinden gelmiş ve İtalyanca “sgraffio” (karalamak) kelimesinden türemiştir. İlk çağlardan beri bir durumu resmetme, tanımlama ya da dikkat çekme yöntemlerinden birisidir. Bugün bilinen anlamıyla grafiti, 1960’ların sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin hip hop kültürüyle birlikte doğmuştur. Modern şehirlerde otobüslerin içlerine sivri bir aletle kazınan yazılardan sokak duvarlarına sprey boyayla çizilen resimlere kadar pek çok uygulama grafitinin kapsamına girmektedir. Kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısı da, grafitiyi vandalizm olarak değerlendirmekte ve suçla ilişkilendirmektedir.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Foça Belediyesi'nden Müjde Web Tapu Protokolü İmzalandı