Burdur’da bulunan Salda Gölü, son yıllarda Türkiye’nin Maldivleri sloganıyla tanınırlığını artırdı. Göl, birinci derece doğal sit alanı ilan edilmesiyle birlikte yasaklarla korunuyor.

Burdur’da bulunan Salda Gölü, son yıllarda Türkiye’nin Maldivleri sloganıyla tanınırlığını artırdı. Turkuvaz-mavi suları ve beyaz kumsalıyla öne çıkan göl, birinci derece sit alanı ilan edildiğinden bu yana yasaklarla çok sıkı şekilde korunuyor. Göl ve çevresindeki kumsallarda insansız hava aracı (drone) uçurmak, alkollü içki tüketmek, çadır kurmak, ateş yakmak ve çöp dökmek de bölgede yasak.

Burdur ve çevresinde hemen her yerde görülen ve kötü bir manzara oluşturan mermer fabrikalarına Salda Gölü ve çevresinde rastlanmıyor. Dünyanın en temiz 5. gölü özelliğine sahip Salda, turkuvaz rengi dolayısyla Maldivler ile özdeşleştirilerek ”Saldivler” olarak tanınıyor. 184 metre derinliğiyle Türkiye’nin en derin 2. gölü olan Salda’nın çevresi 44 kilometre. Beyaz kumlarıyla bilinen göle gelen tatilciler, çamur banyosu yapmayı da ihmal etmiyor. Plajların olduğu bölge de ise jandarma tarafından sürekli sıkı denetim altında tutuluyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Maltepe Belediyesinden "Zamane Atıkları" sergisi