Fuar İzmir, Travel Turkey ve Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nin açılışlarının yanı sıra Erken Rezervasyon Kampanyasının lansmanına ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük fuarcılık tesislerinden biri olan Fuar İzmir, tarihi günlere tanıklık ediyor. Dev tesis, aynı gün içerisinde, 3 ayrı organizasyona ev sahipliği yaptı. Tesiste, 11. Travel Turkey ve 3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’nin açılış törenin düzenlendi. Ayrıca sıra “Erken Rezervasyon Kampanyası” 2018 lansmanı yapıldı.

Açılış maratonu Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen turizm sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği 10. Travel Turkey ile başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğindeki açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da katıldı.

Daha da büyütmek için çalışacağız

Açılış töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Travel Turkey’in her yıl biraz daha büyüdüğünü belirtti. Kocaoğlu, “Bu yıl 20 bin metrekareye ulaştık. Bu sene ilk kez Çin ve Tayland gibi ülkeler katıldı. Bize düşen görev her sene biraz daha geliştirerek, ev sahipliğini daha iyi yapmaya çalışarak ülkemizin turizm ve hizmet sektöründe kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Yarından itibaren 12. fuarda daha iyisini yapmak üzere çalışmaya başlayacağız” dedi.

“Türkiye eli güçlü bir ülke”

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, küçük hedeflerle başlayıp Türkiye’nin en önemli turizm fuarı olan Travel Turkey’in bu derece yükselmesinin büyük başarı olduğunu aktardı. Kurtulmuş, bunu sağlayan Başkan Aziz Kocaoğlu, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve sponsorlara teşekkür etti. Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin turizm alanında eli güçlü bir ülke olduğunu belirterek, “Türkiye dünyada başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı zenginliklere sahiptir. Dünyada aynı anda en çok balonun havalandığı şehir Nevşehir’dir. Kapadokya peri bacalarıyla dünyanın en önemli turizm destinasyonlarındandır. Destanlara konu olmuş büyük uygarlığa Troya’ya ev sahipliği yapan Çanakkale dünyadaki ender şehirlerinden biridir. Her türlü güzelliğe ve zenginliğe sahip bir ülkeyiz. Dünyanın en büyük arşivi Türkiye’nin kendisidir. Dünyanın en zengin kütüphanesi ise Anadolu topraklarının kendisidir” diye konuştu.

İnceleyin:  183 milyon TL'lik 'Ekspres yol', İzmir trafiğini rahatlatacak

“İş birliklerine olanak sağlayacaktır”

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye’nin Efes’ten Kapodokya’ya, Sümela’dan Ayasofya’ya, Selimiye’den İshakpaşa’ya adeta bir açık hava müzesi olduğunu belirtti. Ayyıldız, “Çanakkale’den Batman’a, Nevşehir’den Kahramanmaraş’a her şehrimiz ayrı bir güzelliğe sahip. Özellikle İzmir ve yöresi eşsiz doğal, kültürel ve tarihi güzellikleri, uygun iklim şartları, tüm yıla yayılan turizm olanakları, konaklama ve ulaşım alt yapısıyla turizme geniş bir potansiyel sunmaktadır. Bu anlamda her şehir her ülke her bölge dünya turizm pastasından payını alabilmek için büyük bir yarışa girmiştir. Bireylerin sınırlı zamanını en güzel ve en verimli bir biçimde değerlendirmesine imkan sunan ülkeler özellikle tercih edilebilir bir duruma gelmiştir. Travel Turkey de yeni atılımlara yeni işbirliklerine olanak sağlayacaktır” dedi.

“Fuarı İzmir’e taşıdık”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise, ülke turizmini geliştirme yönündeki ilk çabaların 1926 yılından itibaren Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatıldığını hatırlattı. Ulusoy, şunları kaydetti:
“Travel Turkey için İzmir’i seçerken ‘yer bakmaya gerek yok, o yer İzmir’ dedik ve fuarı İzmir’e taşıdık. O gün üzüldük, İstanbul’dan İzmir’e taşırken. Ama biz İzmir’i seçtik. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan Aziz Kocaoğlu’na şükranlarımı iletiyorum. Maddi ve manevi bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. İzmir bunu hak ediyor. 11 yıldır aralıksız gelmiş olduğum bu fuarda İzmirlilere şükranlarımı sunuyorum. 1000 metrekarede başlayıp, 20 bin metreye ulaşarak salonları doldurduğumuz bu fuar başarıya ulaşmıştır.”

Facebook Yorumları