İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan, Türkiye’nin opera sanatına özel ilk yapısı olan ve “Opera İzmir” adı verilen binanın temeli binlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, projesini “Ulusal Mimari Yarışması” ile belirlediği, mimarisi ve teknik donanımı ile Avrupa’daki sayılı örnekler arasında yer alacak “Opera İzmir’in” temelini attı. Türkiye Cumhuriyet tarihindeki “opera sanatına özel” ilk yapım olarak tarihe geçecek binanın temelinin atılması için tören düzenlendi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Romanya Başkonsolosu Miora Stefen, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Murat Bakan, Ednan Arslan, Kani Beko, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Şef Tolia Gagliardo yönetiminde İzmir Devlet Opera ve Bale Orkestrası, İzmirlilere müzik ziyafeti yaşattı.

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk opera projesi”

Alkışların hiç susmadığı temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde opera olarak projelendirilmiş ilk ve tek proje. Paris Operası 1875’te, Viyana 1869, Milano Operası 1778’de Budapeşte 1884’te yapılmış. Ve Türkiye’de bugün ilk defa operayı burada kuruyoruz. Bu opera binasının projesi, katılımcı bir süreçle yarışmayla elde edildi. Mehmet Kütükçüoğlu ve ekibi yarışmayı kazandı ve projeyi çizdi. Türkiye’de ilk defa opera besteleyen Ahmed Adnan Saygun’dur. Onun adını karşı kıyıdaki konser salonuna verdik. O da Türkiye’de bir ilkti. Oradan buraya, yani İzmir’in iki yakasına kültür sanatı taşıyoruz” dedi.

Opera İzmir

Temeli atılan yapının adını ekip arkadaşlarıyla konuştuğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Biz bir farklılığımız olsun istedik. Fuar İzmir’i kurduk, buraya da ‘Opera İzmir’ dedik. Ardından Kongre İzmir, Tiyatro İzmir gelecek ve bu böyle devam edecek. İzmir’in farklı kültür sanat etkinlikleri artarak devam edecek” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmir'in işgalden kurtuluşu Zafer Yürüyüşü ile kutlandı