Uluslararası Bilecik 11. Tiyatro Festivalinin Bilecik Galası,  muhteşem bir organizasyon ile gerçekleştirildi.

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ve ulusal birçok televizyon ve gazetenin takip ettiği programa; Vali Süleyman Elban, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin,  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü İbrahim Taş, Ağır Ceza Reisi Cengiz Doğan, Bilecik Baro Başkanı  Halime Aynur, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ile çok sayıda tiyatro sever katıldı.

Düzenlenen kokteyl ile başlayan gala gecesinde Vali Süleyman Elban, Belediye Başkanı Selim Yağcı ve diğer protokol üyeleri, Bilecik Belediyesi tarafından hazırlanan ”Dünden Bugüne Tiyatro Festivalleri” adlı sergi gezildi.

Vatan adlı gala oyunu öncesinde Bilecik Tiyatro Festivalinde sahne alan oyunlardan oluşturulan video sunum izlendi.

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”BİLECİK BELEDİYESİ SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNİ SERGİLİYOR”

Belediye Başkanı Selim Yağcı 2004 yılında başlayan tiyatro festivaline ilişkin olarak yaptığı konuşmada, Bilecik Belediyesi’nin sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilediğini belirterek, şunları kaydetti:

”Bilecik Belediyesi olarak bir taraftan yol, su, kanalizasyon işlerini yaparken bir yandan da belediyeciliğin sadece bunlar olmadığını, orada yaşayan insanların sosyal kültürel alandaki hareketliğini sağlamak adına bazı kararlar aldık. İlklerin şehri Bilecik’te sanatsal anlamda temel bir iş yapmaları gerektiğini düşündük ve  sanatların anası olarak nitelendirilen ve hayatın içinde olan, toplumun gelişiminde etkili olan tiyatro da karar kılarak, 2004 yılında ilk tiyatro festivaline başladık. Geçmişte ulusal olarak düzenlenen tiyatro festivalini uluslararası boyuta taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

”BİZ İDARECİLER GÜCÜMÜZÜ SİZ DEĞERLİ HALKIMIZDAN ALIYORUZ”

İdarecilerin gücünü halktan aldığının altını çizen Belediye Başkanı Selim Yağcı konuşmasına şöyle devam etti;

İnceleyin:  Ordu'nun Perşembe İlçesinde Binlerce Kişi Hamsi Festivali İçin Buluştu

”Sizler bizim yanımızda olduğunuz sürece aşamayacağımız hiç bir engel yok. Milletimiz devletimiz insanımız millet olma bilincini vatan aşkını 15 Temmuz da altını kalın çizgilerle çizerek göstermiştir. Çünkü milletin istemediği hiçbir şey olmaz. Bu medeniyet yolculuğunu illerimizde taşramızda yerelde bizler genelde de devletimiz hükümetimiz bu anlamda medeniyet yolculuğunu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma hedefini hep birlikte gerçekleştiriyoruz, gerçekleştireceğiz. Biz tiyatro festivalimizi tiyatronun altın portakalı olmasını hedefliyoruz. Bu festivalin 20.’sini düzenlediğimizde Türkiye gündeminde en az Altın Portakal Film Festivali ağırlığında olmasını sağlayalım. Çünkü hedefsiz hiçbir şey olmaz. ”

Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın konuşmasının ardından Azerbaycan Medeniyet ve Turizm Nazirliği Bakü İcra Hakimiyeti Medeniyet ve Turizm İdaresi tarafından İntiqam Soltan yönetmenliğindeki sözsüz temaşa tarzındaki Vatan adlı oyun sahnelendi.

Oyunun ardından Vali Elban ve  Belediye Başkanı Selim Yağcı oyunculara plaket takdim ederken, Azerbaycanlı Tiyatro Sanatçısı İntiqam Soltan tarafından Vali Elban ve Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya çeşitli hediyeler taktim edildi.
dsc_5647 dsc_5876

Facebook Yorumları