Ana SayfaAB Belediye HaberUtrecht'te Dünyanın İlk "Arı Oteli"ne Doğru

Utrecht’te Dünyanın İlk “Arı Oteli”ne Doğru

Şehir hayatı bizleri doğadan uzaklaştırırken, bir yandan da doğadan kopmamanın, ya da yaşanan yerlerin doğallıktan uzaklaşmamasının yolları aranıyor. Ama konu sadece yeşillikler içinde yaşamak değil. Çiçeğiyle, böceğiyle bir bütün olan doğal yaşamı ve ekolojik dengeyi devam ettirebilmek önem taşıyor. Buna güzel bir örnek Hollanda’nın Utrecht şehrinden geldi. 

Utrecht Belediyesi, sadece ekonomik gelişmelerle cazip görünmekle yetinmedi.  “Şehir sakinlerinin sağlıklı ve mutlu yaşaması için sağlıklı büyümeyi seçiyoruz” dedi. “Kentsel bir ortamda sağlıklı bir yaşam için çözümlere katkıda bulunmak isteyen herkesle birlikte çalışıyoruz. Utrecht bölgesinde ve çevrede sağlıklı bir yaşama katkıda bulunabilecek unsurları günlük hayatın bir parçası yapıyoruz.” Bu amaçla dünya çapında ilgi gören proje başlatıldı, otobüs duraklarının üzerleri arıların yaşayabileceği bahçelere dönüştürüldü.

Yetkilier projeyle ilgili soruları yanıtladılar:

1. Arı dostu otobüs duraklarını nasıl yarattınız?

Otobüs durakları üzerinden “sağlıklı kent yaşamı” için gereksinimleri belirledik ve  ihale yaptık. İşletmeci kurum olarak RBL Outdoor / Clear Channel seçildi. Otobüs duraklarını onlar oluşturuyor ve devamlılığını sağlıyorlar.

2. Neden otobüs duraklarını  arı dostu yapmayı seçtiniz?

Herkes için sağlıklı bir yaşam ortamı istiyoruz. Duraklardaki yeşil çatılar, ince tozların yakalanmasına, yağmur suyunun depolanmasına ve sıcakta soğutmaya yardımcı olur. Ayrıca kentte biyolojik çeşitlilik sağlar ve arılar gibi canlı türlerine iyi bir ortam oluşturur.

3. Arıların gelişmesine yardımcı olmak neden önemlidir?

Arı, gerek Hollanda’da ve gerek Avrupa’nın başka yerlerinde nesli tükenmekte olan bir türdür. Eko sistem için çok önemlidirler.

4. Otobüs durakları nasıl korunur?

RBL Outdoor, otobüs duraklarını kurar ve bakımını yapar. Belediyenin satın alma, yönetim ve bakım masrafı yoktur. Maliyetleri reklam gelirleriyle karşılar.

5. Kaç tane otobüs durağını değiştirdiniz?

Şu anda 316 otobüs durağının yeşil çatısı var.

6. Arı dostu olmaktan başka, otobüs durakları çevreye başka ne yarar sağlıyor?

Sedum çatılı 316 otobüs durağına ek olarak 96 durak güneş paneline sahiptir. Tüm duraklar LED ışıklarla aydınlatılır ve içinde bambudan yapılmış bir oturma yeri bulunur. Elektrikli araçlarla gezen devriyeler tarafından bakımı yapılır.

7. Utrecht’i daha sürdürülebilir çevreci bir şehir yapmak için planlarınız nedir?

2019’un sonunda Utrecht’te dünyadaki en büyük arı oteli; arı dostu bir reklam direği yapılacak. Utrecht, 2050’de tamamen geri dönüşümle işleyen bir şehir olmak istiyor.

Utrecht Belediyesi’nin uzun vadeli sürdürülebilirlik planına Duurzame Stad ve  Gezonde Leefomgeving sitelerinden erişilebilir.

Kaynak: City of Utrecht

Haber: Yüksel Çilingir / Brüksel

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla