Van’da Urartular dönemine ait önemli bilgiler veren ve kentin çeşitli bölgelerinde bulunan Ayanis Kalesi, Van Kalesi Höyüğü ile Çavuştepe Kalesi’ndeki kazı çalışmaları devam ediyor.

Van’ın çeşitli bölgelerindeki Ayanis Kalesi, Van Kalesi Höyüğü ile Çavuştepe Kalesi’ndeki kazı çalışmaları devam ediyor. Uzun yıllardan beri devam eden kazı çalışmaları, Ayanis Kalesi Kazı Başkanı Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı’nın ev sahipliğinde düzenlenen programla anlatıldı. Programa, diğer bölgelerin kazı başkanları, kamu kurumlarının yöneticileri ve akademisyenler katıldı.

“Çalışmalar bilim açısından önem taşıyor”

Yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında misafirlerini bilgilendiren Prof. Dr. Mehmet Işıklı, bölgede yürütülen kazı çalışmalarının bilim ve turizm açısından önem taşıdığını söyledi. Bütün kazıların gerçekten kendi çapında son derece önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Işıklı, “Bilim açısından, kültür açısından, bölge turizmi, bölge kültürü açısından son derece işlevsel merkezler. Bizim en büyük temennimiz koordinasyon idi. Koordinasyon başta kurumlar yerel yönetimler işin içine girmeli. Ama biz son yıllarda bu konuda gerçekten çok inanılmaz güzel destekler görüyoruz. Ben kendi adıma Tuşba Belediyesi’nden gördüğüm desteği açıkça ifade etmek durumdayım. Bu böyle olduğu sürece biz çok daha fazla iş yapabilme gücü kendimizde buluyoruz. Çünkü işimiz gerçekten zor. Gönül işi. Yaklaşık 2 ay boyunca güneşin altında toz toprak içerisinde çalışma gerektiriyor” dedi.

“İşimizi severek yapıyoruz”

Çok az bütçe ve çok özveriyle işler yapıldığını anlatan Işıklı, “İşte bu şekilde dışarıdan gördüğümüz destekler, bunlara sizde dahilsiniz. Basın mensupların bize gösterdiğiniz ilgi ve destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Onun dışında kurumlarımızın, müdürlerimizin gösterdiği destek, ilgi ve yerel yönetimlerin gösterdiği destekler bizi daha çok iş yapmaya sevk ediyor. Biz işimizi seviyoruz. O yüzden de aslında gocunmuyoruz. Çok şikayetçi olsak da işimizi severek yapıyoruz. Ben bu yüzden herkese başta bakanlığımız olmak üzere genel müdürlüğümüz, Müze Müdürlüğümüz, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve arkadaşlarınızla ekip üyelerimle birlikte Belediye başkanımıza destekler için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  İzmir Büyükşehir Meydanları 216 Kadın Süpürgeciye Emanet

“Büyük Urartu çalıştayına imza atacağız”

Az önce aldıkları bir kararla bunun için mutlu olduklarını ifade eden Prof. Dr. Işıklı, şunları söyledi: “Biraz önce kahvaltıda sohbet esnasında bu konuyu açtım. Dedim ki biz kazılarımızın 30’uncu, 50’nci ve 100’ncü yılları. O yüzden bu birikimi yansıtacak uluslararası arenaya taşıyacak organizasyona ihtiyacınız var. Urartu’nun başkentinde böyle büyük Urartu konferansının olması bence çok manidar ve anlamlı olacaktır. Bu konuda Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden, Tuşba Belediyesi’nden Müze Müdürlüğü’nden ve Van Yüzün Yıl Üniversitesi rektörlüğünden şifahen söz aldık. Bize destek olacaklar. Bizde uzman arkadaşlarımızla, hocalarımızla toplanıp bir yol haritası oluşturacağız. Seneye inşallah burada yerli ve yabancı yüzlerce kişiyi ağırlayıp büyük bir Urartu çalıştayına, konferansına imza atacağız.”

“Van’da 3 kazı alanını mevcut“

İl Kültür Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, bölgedeki çalışmalar sonucu geleceğe ışık tutacak eserlerin ortaya çıkarıldığını dile getirdi. Bu yıl Van’da 3 kazı alanının mevcut olduğunu ifade eden Aktuğ, Ayanis Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının 29’uncu yılını doldurduğunu dile getirdi. Aktuğ, “Bu kazılar tabii ki geçmişi geleceğe taşıyan çalışmalar. Gerçekten uzun yıllardan beri Van tarihi ile geçmişiyle bilinen bir kent. Medeniyetlere başkentlik yapmış bir kent. Huzurlarınızda kazı başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Yıllardır yapılan çalışmalardan çok çok memnunum. Yapılan çalışmalarda elde edilen eserler zaten bu kazılar müze müdürlüğümüzün denetiminde yapılan kazılar. Elde edilen tüm eserler müze müdürlüğümüzde toplanıyor. Geleceğe ışık tutacak ve gelecekte yeni yapılan Van Medeniyetler Müzesi’nde teşhir edilecek” dedi.

Facebook Yorumları