Van’ın İpekyolu Belediyesi tarafından, Türkiye’nin ilk “Geri Dönüşüm Sokağı” açıldı. Sokakta, atıklardan yapılan birbirinden güzel malzemeler sergileniyor.

Türkiye’de yerel yönetimler, çevre bilincini geliştirmek ve geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için önemli çalışmalara imza atarken, ilginç bir çalışma Van’da uygulamaya konuldu. İpekyolu Belediyesi tarafından, Türkiye’nin ilk “Geri Dönüşüm Sokağı” açıldı.

Geri Dönüşüm Sokağı, kullanılamayan lastiklerden yapılan koltuklara, varillerden yapılan sandalyelere, çöp kutularından yapılan kitaplığa, pet şişelerden yapılmış saksılara ev sahipliği yapıyor. Çöpe atılan tencere ve tavalar da duvar saati olarak kullanılıyor. Toplanan binlerce renk renk plastik kapaklarla yapılan ünlü ressamların tabloları sokağın duvarlarını süslüyor. Osman Ahmet Hamdi Bey’in ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’, Vermeer’in ‘İnci Küpeli Kız’ ve Leonardo Da Vinci’nin ‘Mona Lisa’, Salvador Dali’nin ‘Belleğin Azmi’ tabloları, belediye çalışanları ve ressamların 1 aylık çalışması sonucu yapılmış.

Sokağa, ziyaretçileri bilinçlendirmek amacıyla da atıkların bırakılabileceği geri dönüşüm kutuları yerleştirildi.

İpekyolu Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk

“Görevimiz sadece atıkları toplamak değil”

İpekyolu Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Türkiye’de bir ilk olan Geri Dönüşüm Sokağı ile bir çevre bilinci oluşturmayı ve farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirtti. Öztürk, belediyelerin görevinin sadece çöp toplamak değil, toplanan çöpü geri dönüştürmek de olduğunu vurguladı. Öztürk, İpekyolu Belediyesinin aynı zamanda yılda 12 ton atık yağ, 400 kg atık pil toplayıp geri dönüştürdüğünü söyledi. Öztürk 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği göz önüne alındığında konunun öneminin daha iyi anlaşılabileceğinin altını çizdi.

İpekyolu Belediyesi, 2016 yılında günde 1 ton çöpü geri dönüşüme kazandırırken, bu rakam 2017 yılında 15 tona çıkartıldı. 2018 için belirlenen hedefse günde 30 ton.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Van'da Urartular dönemine ait eserler gün yüzüne çıkartılıyor