Samsun’un Vezirköprü Belediyesi tarafından yürütülen Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Dönüşüm Projesi ile 128 tarihi ev restore edildi.

Vezirköprü Belediyesi tarafından yürütülen, Kalkınma Bakanlığı ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından desteklenen Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Dönüşüm Projesi sürüyor. Belediye Başkanı İbranim Sadık Edis, projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Edis, proje kapsamında 128 tarihi evin restorasyonunun tamamlandığını belirtti. Edis, “İlçenin tarihi dokusunu korumak adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak, bu önemli proje kapsamında güzel evlerimizi hem ilçe hem de ülke turizmine kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Edis, tarihi dokuları ön plana çıkarmayı ve yapıları turizme kazandırmayı amaçladıklarını kaydetti. Edis, “Samsun Kültür ve Tabiat Kurumu’nun onayı doğrultusunda sit alanı koruma imar planı tadilatı yapıldı. Daha sonra Sokak Sağlıklaştırması ve Restorasyona yönelik çalışmalarımızı başlattık. Tarihi yapılarla dolu tarihi Vezirköprü ilçemizdeki tarihsel yapıların korunması ve bakımı ve restorasyonlarının yapılarak, gelecek kuşaklara aktarılması ve bu yapıların turizme kazandırılması için çalışmalarımız tamamlanmıştır” diye konuştu.

504 konutluk proje ihaleye çıkıyor

Vezirköprü’nün Nalbantlı Mahallesi’nde dev bir projeye daha start verdiklerini sözlerine ekleyen Edis; “Tam 5 yıl bu projeyi gerçekleştirmek için mücadele ettik. Kentsel dönüşüm kapsamında 504 konut, 16 işyeri, 5 ticaret merkezi, 2 sosyal tesisi içinde olmak kaydıyla adeta dev bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Burada 300 konut yer sahiplerinin diğer 204 konut ise satışa sunulmak kaydıyla alıcılarına teslim edilecek. Vezirköprü artık kabuğunu kırarak, yoluna devam ediyor. Bu tarihi ilçemize ne kadar hizmet etsek azdır” ifadelerini kullandı.

“Meydan düzenlemesine başladık”

Belediye Başkanı Sadık Edis, merkezi konumunda bulunan Mahkeme Önü Sokak’ta meydan düzenlemesi çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Başkan Edis, “Vezirköprü’müz gönül dostu insanların yoğun olduğu, havası, doğası, suyu ile bağ ve sayfiye alanları ile ilçemizin en güzel bölgelerinden birisidir. Meydan düzenlemesi çalışmasının Vezirköprü’ye yakışır bir konuma gelecek” dedi.

“Planlı konut sunma çabasındayız”

Başkan Edis, “İlçemiz Altınkaya Barajı Su Havzası altında kalan köylerimizden ayrılan vatandaşlarımızın, çeşitli mahallerine yerleşmeleri sonucu çarpık ve kaçak yapılaşmalar oluşmuştur. Belediyemiz halkımıza daha sağlıklı planlı konut ve çalışma alanları sunma azim ve gayreti içerisindedir. İmar planlarımız mevcut durum itibariyle günün koşullarına uygun olarak ihtiyaçlarımıza tam cevap verememektedir. Bu yüzden imar planlarının revize edilmesi yasal zorunluluktur. İller Bankası Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunulmuştur. 1314 hektar alanda ihale ve imar çalışması yapılmaktadır. Ayrıca mevcut imarımız için revizyon çalışmamızda devam etmektedir” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Üsküdar Belediyesi kentsel dönüşüm atağına başlıyor