Japonya’da yapay zeka destekli bir robot belediye başkanlığı için yarıştı. 15 Nisan’da gerçekleşen seçimde aday olan robot seçimi kazanamadı. Ancak bu olay bir ilk olarak kayda geçti.

Japonya’da yapay zeka destekli bir robot belediye başkanlığı için yarıştı. Tama’nın yeni belediye başkanı olmak için mücadele eden robotun fotoğrafının yer aldığı seçim afişleri kentin pek çok yerinde boy gösterdi. 15 Nisan’da gerçekleşen seçimde aday olan robot seçimi kazanamadı.

Endirekt yolla olsa da seçime aday olan robotun belediye başkanı olması için 2014 yılında da Tama belediye seçimlerine aday olan Michihito Matsuda’nın seçimi kazanması gerekiyordu. Zira Michihito Matsuda, seçimi kazanması durumunda belediye başkanlığı görevinin yapay zeka destekli bu robot tarafından yapılacağını açıklamıştı. Matsuda, bu projenin insanoğlu için bir ilk olduğunun altını çizdi. Matsuda, robotun adaylık kampanyası için bir ofis ve internet sitesi dahi açmıştı. Matsuda, eldeki verileri insanlara göre daha iyi analiz edecek ve daha analitik kararlar alabilecek olan yapay zekanın kenti daha iyi yöneteceği iddiasında bulunmuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ekrem İmamoğlu Anıtkabir’i ziyaret etti