Ana SayfaTurizmYaz Konağı Mağarası turizme kazandırılıyor

Yaz Konağı Mağarası turizme kazandırılıyor

Yaz Konağı Mağarası turistlerin yeni adresi olacak.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye ilçesi Karagöl Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Yaz Konağı Mağarası ‘nı turizme kazandırmak için çalışma başlattı.

2003 yılında Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde ilk kez Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından incelenen ve turizme elverişli olduğu sonucuna varılan mağara, 2005 yılında tabiat varlığı olarak tescil edildi.  Çalışmaları tamamlayarak mağaranın turizme kazandırılması için çalışma başlatan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları doğrultusunda Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, mağaraya girerek teknik inceleme yaptı.

Büyükşehir ekiplerince hazırlanacak proje Tabiat Varlığı Kurulu’na sunulacak. Raporun onaylanması ardından planlanan çalışmaların hayata geçirilerek Yaz Konağı Mağarası’nın turizme kazandırılması amaçlanıyor.

PROJE KURULUN ONAYINA SUNULACAK

Teknik ekiple mağaraya giren Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, mağaranın turizme kazandırılması için çalışmaların başladığını söyledi.

Suyabatmaz açıklamalarına şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler, Enerji Bakanlığı döneminde MTA’dan ekip görevlendirerek mağaranın incelenmesini istemişti. Şimdi de başladığı işi tamamlamak üzere bizleri görevlendirdi.  Doğal yer altı şelalelerine sahip bu yeri turizme kazandırmak adına incelemelerimize başladık. Mağaranın turizme kazandırılması için yürüyüş parkurunun temizlenmesi ve güvenli bir hale getirilmesi kanaatindeyiz. Yine düşme riski olan kayalar desteklenmeli ve aydınlatma çalışması yapılması gerektiğini düşünmekteyiz. Ekiplerimiz tarafından tüm bunlar projelendirilecek ve mağaranın tabiat varlığı olması nedeniyle Tabiat Varlığı Kurulu’nun onayına sunulacak. Onayın ardından projemizi uygulayarak mağarayı turizmin hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.”

İKİ ADET ŞELALE BULUNUYOR

Fay kırığı boşluğunda yer altı sularının genişlemesiyle oluştuğu bilinen 900 metre uzunluğundaki mağara içerisinde 25 metre yükseklikten akan iki adet şelale bulunuyor. Mağara içerisinde bulunan sarkıt dikitler ve benzerine çok az rastlanan kubbeli odalar ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye ilçesinde başlatılan Bisiklet ve Koşu Yolu Projesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yerel seçimlerde Ünye ilçesine söz verdiği projenin kısa süre içinde tamamlanarak hizmete alınması hedefleniyor.

ÜNYE’YE YENİ YAŞAM ALANI

Ordu Büyükşehir Belediyesi sağlıklı, güvenilir ve çevreci bir projeyi daha hizmete sunuyor. Ünye sahilinde, yeni bir yaşam alanı olarak projelendirilen ve çalışmalara başlanan ‘Bisiklet ve Yaya Yolu Projesi’ Otogar ve Çamlık girişi boyunca uzanan 4 bin 614 metre uzunluğundaki güzergahta uygulanıyor. 3 farklı noktada akıllı bisiklet istasyonlarının yer aldığı projede engelli şarj istasyonları da yer alıyor.

ÜNYE’NİN CAZİBESİ ARTACAK

Projenin Ünye ilçesinin cazibesine katkıda bulunacağını ifade eden Başkan Güler, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, vatandaşlara sağlıklı yürüyüş, spor ve dinlenme alanları oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Ünye ilçesinde hayata geçecek projeyle birlikte, sahilde yeni bir yaşam alanı oluşturacaklarını belirten Başkan Güler, “Bu proje ile birlikte Ünye’nin cazibesini daha da artırmış olacağız. Toplam 4 bin 614 metre uzunluğundaki projemizde önemli mesafe kat ettik. Alt yapısı hazırlanan noktalarda üst yapı çalışmalarına başladık. Otogardan başlayıp, Çamlık mevkiine kadar uzanacak olan projemiz sayesinde mevcut bölgenin de alt yapısını sil baştan yenilemiş olacağız” dedi.

YENİ YAŞAM ALANI OLACAK

Büyükşehir Belediyesi olarak 19 ilçede kalıcı eserler bırakmak için yoğun çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Güler, “Ünye ilçemizde hayata geçireceğimiz bu proje sayesinde hem Ünye yeni ve kalıcı bir yaşam alanına kavuşmuş olacak hem de bizler Ünye’ye söz verdiğimiz bir projeyi daha hayata geçirmiş olacağız. Bisiklet ve Koşu Yolu Projesi çalışmaları ile birlikte tabakhane ve Kırkevler Plajı arasındaki kıyı kesimde doğal taş duvar çalışması yapılıyor. Mevcut kaldırım genişletilerek 8,5 metre eninde, karayolu ve deniz tarafında birer metre uzunluğunda yeşil bant, ortada ise bisiklet ve yürüyüş yolu oluşturuyoruz. Ayrıca güzergâh boyunca kent mobilyaları ve aydınlatma elemanları da yenilenmiş olacak” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU MÜJDEYİ VERDİ!

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler