Ana SayfaYaşamKentsel Tarım Parkı, Yedikule Bostanlarına hayat verecek

Kentsel Tarım Parkı, Yedikule Bostanlarına hayat verecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yedikule Bostanları’nın Kentsel Tarım Parkı içerisinde varlığını sürdürmesini sağlayacak bir projeye hayata geçiriyor.

Yedikule Bostanları, kentsel ekosistemin bir parçası olarak korunacak ve “Kentsel Tarım Parkı” konsepti ile yeniden hayat bulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi proje ile “Bostan” kültürünü ve kent içerisinde kalmış bostan alanlarının belli bölgelerde tematik olarak korunmasını amaçlıyor. Belediye, ayrıca bahçecilik tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasını hedefliyor.

Fatih- Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yeralan, Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi kapsamında Şifa Kafe, Sera ve Atölyeler, Pazar Alanı, Çocuk Oyun Alanı, Bisiklet Yolu, Hasat Lokantası, Şifalı Bitkiler Bahçesi, Çiçekli Bitkiler Bahçesi fonksiyonları yer alacak. Seralarda, Sebze Üretim Atölyesi, Sera-Yeşilev, Arıcılık Atölyesi, Kompost Atölyesi, Bahçe Yapıları Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Ahşap Ürün Atölyesi bulunacak.

yedikule-bostanlari-kentsel-tarim-parki

Festival alanı bulunacak

Atölye, engelli kullanıcılar için Pazar Alanı meydanında konuşlandırılacak. Atölyede, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkanı sağlanacak. Bostan ve üretim faaliyetleri için, Pazar Yeri, Festival Alanı bulunacak. Kütüphane ve Derslikler, Tohum Bankası, Çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılabilecek eğitim, seminer ve toplantılar için ve bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için ayrılmış bir mekan da yer alacak.

Kendi elektriğini karşılayacak

Pazar alanı gölge strüktürü üzerinde yer alacak Güneş Panelleri ile alan kendi elektrik ihtiyacını da karşılayacak. Avan Projesi ve Uygulama Projesi, İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan Yedikule Bostanları Rehabilitasyon Projesi, ihale sürecinin ardından kısa süre içinde hayata geçirilecek. Proje çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı/Kültür Varlıkları Projeler Müdürlüğü’nce yapılan projenin, uygulama çalışmaları ise İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı/Yapı İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek.

kentsel-tarim-parki
BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar