fethi yasar 2

Sanayici ve iş insanlarıyla bir araya gelen Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, “Yerel yönetimler ülkenin refahı için sadece kentte bulunan düzeni değil, ticareti de geliştirmelidir. Eğitimi düzeltmeden işsizliği düzeltemeyiz” dedi. 

ANKARA – Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren sanayici ve iş insanlarının düzenlediği toplantıya katıldı. Başkan Yaşar, burada yaptığı konuşmada, eğitim sisteminin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Yaşar “Bugün yaşadığımız işsizlik sorununu ele aldığımızda üniversite mezunlarının yüksek oranda olduğunu görüyoruz. Karşılığı olmayan fakültelerden mezun olan çocuklarımız mezun olunca iş sıkıntısı çekiyor. Dünya bunu günümüz koşullarına uygun meslek liseleri ile çözmüş durumda” şeklinde konuştu.

Yerel yönetimler eğitime de katkı sağlamalı mesajı

Eğitimi düzeltmeden işsizliğin düzeltilemeyeceğine işaret eden Başkan Yaşar, “Yerel yönetimler ülkenin refahı için sadece kentte bulunan düzeni değil, ticareti de geliştirmelidir. Göreve geldiğimiz günden beri ticaretle uğraşan vatandaşa, üreticiye destek oluyoruz, yaşanan sıkıntılara duyarsız kalmıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İşletmelerimizi devletin de tercih etmesini istiyoruz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in 1967 yılında faaliyete başlayan Ankara’nın ilk sanayi girişimcilik hikayesi olduğunu, 13 bine yakın orta ve küçük ölçekli işletmeye ev sahipliği yaptığını anlattı. Aydın, “Savunma, havacılık, medical, kauçuk, iş ve inşaat makineleri, raylı sistemler, yenilenebilir enerji gibi bir çok sektörde faaliyet gösteren işletmeye ev sahipliği yapıyoruz. Ancak devletle iş yapamıyoruz. Talebimiz birçok ülkeye ihracat yapan bu işletmelerimizi devlet kurumlarının da tercih etmesidir. Ellerinin altında yerli firmalarımız varken dış ticarete yönelmek ülkemize yapılan en büyük kötülük, işletmelerimize yapılan en büyük haksızlıktır” dedi.

Savunma, medikal, iş makineleri ve inşaat gibi birçok sektörden üreticinin yer aldığı toplantıya katılanlar arasında CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ve Lale Karabıyık, CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu ve Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ve OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci de vardı.

İnceleyin:  Meram, yatırımlarla yepyeni bir çehreye kavuşacak

fethi yasar 1

Facebook Yorumları