Özelkalem Türk sinema ve tiyatrosuna damgasını vuran simge isimlerden Ayşen Gruda, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Türk sinema ve tiyatrosunun usta isimlerinden Ayşen Gruda 74 yaşında hayata gözlerini kapattı. Ayşen Gruda pankreas kanseri nedeniyle bir ayı aşkın süredir hastanede yoğun bakımda mücadele ediyordu.

Vefatının ardından tedavi gördüğü hastaneden açıklama geldi. Gruda’nın
Yaklaşık 20 gündür solunum yetmezliği nedeniyle solunum cihazına bağlı olduğu belirti. Sanatçının genel durumunun son iki gündür kötüleştiği ve tedaviye yanıt vermediği belirtilerek sanatçının saat 13.45’te hayatını kaybettiği belirtildi.

74 yaşındaki Ayşen Gruda pankreas kanseri hastalığı nedeniyle bir ayı aşkın süredir yoğun bakımdaydı.

“Domates Güzeli”

1944 – İstanbul doğumlu olan Gruda, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başlamıştı. 1962 yılında “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolünü canlandırdı. 1977 yılında bir televizyon skecinde oynadığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakteri, seneler boyunca “Domates Güzeli” olarak anılmasına sebep oldu.

“Hisseli Harikalar Kumpanyası”, “Hababam Sınıfı”, “Gırgıriye”, “Güngörmüşler”, “Tosun Paşa” gibi klasikleşmiş film ve müzikallerde rol alan Gruda, Adile Naşit ile birlikte Ertem Eğilmez filmlerinin de çekirdek kadro oyuncuları arasındaydı.

Gruda 2006’da Sadri Alışık Ödüllerinde ve 2010’da Uluslararası Altın Portakal Film Festivalinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, 2012’de de İstanbul Film Festivalinin “Onur Odülü”ne layık görüldü.

Ayşen Gruda Cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek. https://www.ozelkalem.com.tr/

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ömer Günel, Kuşadası'nın yeni belediye başkanı