Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan 2 bin yıllık Roma Hamamı ile ilgili arkeolojik çalışmaların sürmesi için çevresinde bulunan binalar yıkılıyor.

Sarıkaya’da bulunan 2 bin yıllık Roma Hamamı (Basilice Therma) gün yüzüne çıkarılmıyor. Tarihi hamamdaki kazı çalışmaların sürmesi için çevresindeki binalar da yıkılıyor. Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, tarihi yapıyı korumak ve turizme kazandırmak amacıyla yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

“Gün yüzüne çıkartılıyor”

Vali Yurtnaç, Roma Hamamı’nın turizme kazandırılması için başlatılan çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtti. Yurtnaç, “2010 yılında Yozgat Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Sarıkaya Belediyesi iş birliğinde Sarıkaya Roma Hamamı çevresinde başlatılan çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Yapılan çalışmalar neticesinde tarihi yapının sütunları ve yarı olimpik havuzu gün yüzüne çıkarıldı. Bu tarihi yapının etrafını kazdıkça yer altından yeni bölümler çıkıyor. Daha önceki yıllarda buralara binalar, iş yerleri, apartmanlar yapılmış. Bu yapıları kamulaştırdık ve yıkımına başladık. Yıkımlar tamamlandıktan sonra kazı çalışmalarına devam edilecek. Biz inanıyoruz ki, bu tarihi yapı çok geniş bir alana yayılıyor” dedi.

“Biri İngiltere, diğeri Yozgat’ta”

Vali Yurtnaç, Tarihi Roma Hamamı’nın dünyada sadece iki yerde olduğunu hatırlattı. Yurtnaç, “Dünya üzerinde ayakta kalabilen ve 2 bin yıldır sıcak suyu akan iki yapıdan bir tanesi İngiltere’de diğeri ise Yozgat’ta. Türkiye´de eşi benzeri olmayan ve 2 bin yıldır ayakta kalabilen bu nadide eseri gün yüzüne çıkarıp hem Yozgat hem ülke ekonomisine hem de turizme kazandırmak için çalışmalarımız sürüyor. Havaalanı ve hızlı trenle birlikte Yozgat’a ulaşım daha rahat olacağı gibi ilimizin tarihi ve turistik yerlerini görmeye gelecek olan turistler için de büyük kolaylık sağlayacaktır” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Özhaseki, Polatlı mitinginde söz verdi: “Su sıkıntısını çözeceğiz”