İstanbul’da Zabıta Teşkilatı 191. Kuruluş Yıldönümü kutlandı. İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, tek gayelerinin vatandaşa hizmet olduğunu belirtti.

İstanbul’da Zabıta Teşkilatı 191. Kuruluş Yılı etkinlikleri Edirnekapı Zabıta Daire Başkanlığı Kompleksi’nde’nda düzenlenen programla başladı. İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, basın mensuplarına yeni projelerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Karali, motorlu zabıta ekibinin İstanbul’un yoğun trafiğinde problemlere çabuk ulaşabilmek ve çözebilmek adına Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla göreve başladığını belirtti. Karaali,
“İstanbul Zabıtası olarak, temelleri çok eskiye dayanan 191 yıllık bir kurumuz. Vatandaşlarımızın güvenliğini ve esenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Geçmişten gelen hem mevzuat, hem toplumdaki algı açısından çok ciddi sıkıntılarımız var” dedi.

“Ciddi çalışmalar yürütüyoruz”

Karaali, hizmetin kalitesini arttırarak toplumdaki algıyı değiştirmeye çalıştıklarını anlattı. Karaali, “Değişen Türkiye ve dünya gerçekleriyle örtüşen bir mevzuat talebimiz var. Devletimizin diğer kurumları ve üniversitelerle ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl bir zabıta çalıştayı yaptık ve raporunu ilgili bakanlıklara ilettik, takipçisiyiz. Öte yandan, yanlış algıdan kaynaklananların dışında eksik ve kusurlarımızı düzeltmek için çalışıyoruz. Tek gayemiz vatandaşlara hizmet etmek” diye konuştu.

İBB Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali

“Ciddi eğitimlerden geçirildiler”

Karali, Motorlu Zabıta Ekibi’nin seyyar satıcı, dilenci gibi kabahatler kanununun alanına giren konular ile trafiğin yönlendirilmesi, trafikte kalan vatandaşlara yardım, afet sel gibi hızlı tedbir alınması gereken durumlarda hizmet vereceğini açıkladı. Karali, “Motorlu Zabıta Ekibimizin görev alanı İstanbul’un tamamı, ama özellikle her iki yakada trafiğin yoğun olduğu boğaz köprüleri, E-5, TEM, Avrasya Tüneli hattında yoğunluklu hizmet verecekler. Arkadaşlarımız göreve başlamadan önce çok ciddi eğitimlerden geçtiler. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan bayan arkadaşlarımız da bugün göreve başlıyor. Sahada 70 civarında motorlu ekibimiz var ve 7’si bayan” ifadelerinde bulundu.

“Algıyı olumlu yönde etkileyecek”

Birden çok motorlu grubun 24 saat aralıksız hizmet vereceğini anlatan Karali, şunları söyledi:
“Bayan arkadaşlarımızın göreve başlamasının toplumdaki zabıta algısını da olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyoruz. Bayanın olduğu yerde naiflik, incelik, kibarlık vardır. Klasik zabıta algısının değişiminde çok ciddi fonksiyon göreceklerini düşünüyorum. Bayanların işin içinde olması bize hem güç katacak. Hem kibarlık hem incelik katacak.”

İnceleyin:  Mansur Yavaş'ın ısrarı sonuç verdi

Tayfun Karali, konuşmasının ardından seyyar satıcılar ve dilencilere karşı mücadelede kullanılacak, zabıta başkanlığının yeni arabalarını da tanıttı.

Facebook Yorumları