Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle, Tarihi Kentler Birliği (TKB) Meclis Toplantısı kapsamında “Brutus”, “Il  bambino  di Zeugma” adlı elinde fıstık salkımı bulunan “zeugmali cocuk” heykelinin lansmanı yapıldı. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile TKB Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve meclis üyelerinin katılımıyla Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, mozaik müzesi ve zeugmalı çocuk heykelinin hikayesi anlatıldı.

Fatma Şahin, tanıtımda yaptığı konuşmada, eserin Gaziantep’e getirilmesinden dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduunu söyledi.

Heykelin üzerinde “erken elveda” yazdığını aktaran Şahin, şöyle devam etti:

“Bizim bebeğimiz, çocuğumuz bize erken elveda yapmıştı. Ama yeniden eseri ana vatanına döndürmenin büyük bir mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı başta olmak üzere Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’a teşekkür ederim. Türkiye’nin en hızlı, Adana Müzesinden Gaziantep Müzesine gelişini sağladığımız bir zaman dilimini yaşadık. Bebeğimiz çok mutlu çünkü ana vatanına döndü. İsmiyle Zeugma Mozaik Müzesine döndü. Doğduğu topraklara döndü.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt da eserin 1930’lu yıllardan beri Gaziantep’te müze olmaması nedeniyle Adana Müzesinde muhafaza edildiğini bildirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talebi doğrultusunda eserin Gaziantep’e getirildiğini anlatan Kurt, “Bu heykel, iki gün içerisinde gerekli güvenlik tedbirleri alınarak ait olduğu topraklara getirilerek muhafaza altına alındı. Bu eserimizin Zeugma Mozaik Müzesine yeni bir ivme kazandıracağını ve eserin Gaziantep’e de çok yakıştığını söylemek istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Zeugma Mozaik Müzesi’ gezen Şahin ve beraberindekiler, ardından müzenin önündeki “Barış yolu için bir taş da sen koy” adlı mozaik sergisinin açılışını yaptı.buyuk-a2729b7746a7f069a1d8-24-09-2016015042

Facebook Yorumları
İnceleyin:  KARDEŞLİĞİN TÜRKÜSÜ KAYSERİ'DEN YÜKSELDİ