Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kabataş-Bağcılar tramvay hattının yeraltına alınmasına yönelik projesinin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yürüttükleri Zeytinburnu’ndan geçen Kabataş-Bağcılar tramvay hattının yeraltına alınma projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Aydın, projeden büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. Aydın, “2019 yılında Zeytinburnu tramvay hattımızın yeraltına alınma çalışmaları başlayacak. Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı, Cevizlibağ’dan itibaren yerin altına inecek, Merter durağında ise tekrar yerin üstüne çıkacak. Proje tamamlandı sayılır, 2019’da başlayacak. Muhtemelen bir yılda da biter. Tamamlandığında Zeytinburnu’ndaki trafik sorununu büyük ölçüde çözecektir” dedi.

“Trafik rahatlayacak”

Aydın, Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Zeytinburnu’ndan geçen bölümünün trafik sorununa yol açtığını vurguladı. Aydın, yıllardır bu bölümün yeraltına alınması konusunu gündeme getirdiğini ancak aynı güzergahtan Asya Yakası’ndan Avrupa Yakası’na gelen büyük su
hattının geçmesi nedeniyle projenin hayata geçirilemediğini anlattı. Aydın, eski su hattının değiştirilmesi için İBB ve İSKİ’nin yeni bir içme suyu tüneli yaptığını vurguladı. Aydın, “Bizim açımızdan özellikle trafik bakımından sıkıntılar oluşuyor. Asya Yakası’ndan Avrupa Yakası’na gelen büyük su hattı bizim tramvay yolunun altından geçiyordu. Onu değiştirmek için İBB ve İSKİ bir proje başlattı. Şimdi, su hattı yenileniyor. Yenileme işlemi bittikten sonra da eski hat iptal edilecek ve su yeni hattan verilecek” diye konuştu.

“1 yılda tamamlanır”

Aydın, içme suyu hattının 2018’de tamamlanacağını dile getirdi. Aydın, şunları söyledi:
“Hattın güzergahı değiştikten sonra, hemen ardından da 2019 yılında Zeytinburnu tramvay durağının yerin altına alınma çalışmaları başlayacak. Bu projemiz de muhtemelen bir yılda tamamlanır. İçme suyu hattının güzergahı değiştikten sonra, Zeytinburnu’nda trafik açısından büyük sıkıntı oluşturan tramvay durağı yerin altına alınmış ve metroya dönüşmüş olacak. Sağ olsun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve İSKİ gerekli adımları attı. Tramvay yeraltına indirildiğinde Zeytinburnu’ndaki trafik problemi büyük ölçüde çözülmüş olacak.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  SONER EMMİ’NİN MUTLULUK SERÜVENİ