İstanbul’un Zeytinburnu Belediyesi, bütün uygulamalarda açık havuz yapılmayacağı ve 1+1 tipi konut sayısının toplam sayının yüzde 15’ini geçmeyeceği kararı aldı.

Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar Komisyonu, imar uygulamalarıyla yeni kararlar aldı. Zeytinburnu Belediyesi, konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, açık havuzlarla ilgili şikayetlerin geldiği belirtildi. Açıklamada, bu şikayetlere göre açık havuzların yılda 3 ay gibi kısa bir kullanım süresi bulunduğu belirtildi. Açıklamada, “Açık havuzlar, bu kısa süreli kullanım yerine yeşil alan olarak değerlendirilebilecek bir yer kaplıyor. Bu nedenle değişikliğe gidilmiştir” denildi.

Açıklamada, komisyonda alınan kararla, terklerden sonra parsel alanı 10 bin metrekare ve daha büyük parsellerde yapılması zorunlu olan mescitlerin, bloklardan bağımsız ayrık olarak yapılacağına dikkat çekildi. Açıklamada, “Yönetmelikte belirlenen taban alanı hesabı ve bloklar arası yapı yaklaşma mesafelerine tabi değildi. Emsal hesabına göre yapılacak bütün uygulamalarda açık havuz yapılamaz ve 1+1 tipi konut sayısı, toplam bağımsız konut sayısının yüzde 15’ini geçemez” ifadelerine yer verildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Zeytinburnu Belediyesi, uyuşturucuyla mücadele için harekete geçti