Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın

İstanbul’un Zeytinburnu Belediyesince başlatılan “Zeybis Projesi” ile ilçede bisiklet kullanımına olan ilgi arttı. Belediye Başkanı Murat Aydın da makam aracı olarak bisiklet kullanıyor.

İstanbul Zeytinburnu Belediyesince, trafik, çevre ve sağlık sorunlarını azaltmak amacıyla ZEYBİS Projesi başlatıldı. Belediye Başkanı Murat Aydın da, projeye destek vermek amacıyla ilçede 100 gündür makam aracı olarak bisiklet kullanıyor. Aydın, yaklaşık bin kilometre yol katetti. Projeyle ilgili farkındalık oluşturmak ve diğer sürücülerin bisikletlilerin farkına varması için de her perşembe yüzlerce vatandaşın katılımıyla 10 kilometrelik bisiklet turları düzenleniyor. 7’den 70’e herkesin aynı anda pedal çevirdiği 10 kilometrelik turda, uzun bir konvoy oluşturan vatandaşlar, Zeytinburnu’nun sokak ve caddelerini turluyor.

“Sağlıklı yaşam kolay ulaşım”

Aydın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararıyla araç ve bisikletlerin ortak yolu kullanmaya başladığı Zeytinburnu’nda artık neredeyse tamamen bisiklet kullanıyor. Aydın, bisiklet kullanımının İstanbul’un tüm ilçelerinde yaygınlaşmasını hedefliyor. Aydın, projeyle ilgili soruları yanıtlayarak, “Sağlıklı yaşam kolay ulaşım” sloganıyla yaklaşık 100 gün önce projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

“Batıda insanlar zenginleştikçe bisiklete yöneldi”

Gençlik yıllarında İstanbul’da daha fazla bisiklet kullanıldığını aktaran Aydın, “Çünkü otomobile ulaşmak çok zordu. Batıdaki insanlar zenginleştikçe bisiklete yöneldi, biz de imkanlar arttıkça bisikletten koptuk. Bunun beraberinde çevre kirliliği, bireysel sağlık ve trafik problemleri ortaya çıktı. Bunlara çözüm bulmak adına günlük yaşam içerisine ulaşım aracı olarak bisikleti dahil edebilirsek çok önemli bir iş yapmış olacağımızı düşündük” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  39'uncu Vodafone İstanbul Maratonu tamamlandı