Muğla’nın Datça İlçesi’nde bulunan ve doğal güzelliğiyle görenleri hayran bırakan Kurubük Koyu’nun yıllık 40 bin liradan ihaleye çıkarılarak işletmeye açılacağı bilgisi geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı. Halkın kullanımına açık olan koyun ihaleye çıkarılmasına çevrecilerden tepki gelmişti. Bu karara bir tepki de Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’dan geldi. İhalenin iptal edilmesini isteyen Uçar, “Açık ve net söylemeliyim; işletme ruhsatı belgesini benden zor alırlar. Vermem” dedi.

Datça Belediye Başkanı CHP’li Uçar, Belediye Meclisi’nin Ocak Ayı olağan toplantısında konuştu. Kurubük Koyu’nun özel kişilere kiralanmak istenmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Uçar, koyların ihale yoluyla işletmeye açılmasının doğru olmadığını belirtti. Uçar, “Orada açılması muhtemel herhangi bir iş yerinin işletme ruhsatı alması mümkün değil. Muğla Çevre Vakfı’nın işletme ruhsatı verme yetkisi yok. Böyle bir yeri kiraya veremezler. Eğer bu yetki, bende ise açık ve net söylemeliyim; işletme ruhsatı belgesini benden zor alırlar. Vermem” dedi.

Şu ana kadar ihaleden vazgeçildiğine ilişkin bir bilginin kendilerine ulaşmadığını kaydeden Uçar, “İhale ilanının kaldırıldığını öğrendik. Nasıl bir gelişme olacak, bilmiyoruz. Bu konuda Muğla Valisi Esengül Civelek ile görüşeceğim. İhalenin iptal edilmesi gerektiğini anlatacağım. Bu koylar, halkındır. Bu ülkenin zengini var, fakiri var. Yaşlısı var, genci var. Herkes, her yerde bir işletmenin altında oturup, yiyip, içmek zorunda değil. Her insanın, her yerde denizlerden yararlanma hakkı olmalıdır. Kurubük de kendi imkanları ile denizden ve kumdan yararlanmak isteyen insanların yeri olsun” diye konuştu.

“Planda günübirlik kullanım alanları içerisinde yer almıyor”

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar

Datça’nın Çevre Düzeni Planı’nda, 1/25 bin ölçekli planlarda, nerelerin günübirlik kullanım için geçerli olduğunun yer aldığını kaydeden Başkan Uçar, “Kurubük Koyu, bu planda 1’inci derece sit alanı olarak gösteriliyor ve günübirlik kullanım alanları içerisinde yer almıyor. Dolayısıyla bu koyun günübirlik kullanıma açılması mümkün değildir. ‘Sahiller, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hüküm ve tasarrufu altındadır, istediğimizi yaparız’ gibi bir anlayış kabul edilemez” dedi.

Facebook Yorumları