İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) düzenlediği 13. İstanbul Lale Festivali başladı. Lale Festivali’nin ardından da Çiçek Festivali’nin düzenleneceği belirtildi.

İBB’nin düzenlediği 13. İstanbul Lale Festivali, Emirgan Korusu’nda başladı. Festivalin açılışına Vali Vasip Şahin, İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve Eşi Hatice Uysal, Özbekistan, Tunus, Lübnan, Tataristan ve Cezayir Başkonsolosları ile Dışişleri Bakanlığı İstanbul Büyükelçisi ile bazı ilçe belediye başkanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’dan dünyaya yayılan lalenin 13 yıl öncesine kadar İstanbullular için ismi duyulan, resmini görülen bir çiçekten ibaret olduğunu belirterek, “Lale bu festivallerle inşallah İstanbul’umuza dönmüş oldu” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

“Çiçek Festivali düzenlenecek”

Uysal, 18. yüzyılda İstanbul’da 1588 lale çeşidinin olduğunun tespit edildiğine dikkat çekti. Uysal, şu anda İstanbul ve Türkiye’de ekimi yapılan 125 çeşit lalenin bu rakamın onda birine dahi erişemediğini söyledi. Uysal, Lale Vakfı’nın bütün lale çeşitlerinin yeniden hayat bulması adına önemli çalışmalar yaptığını ifade etti. Uysal, “Baharın başlangıcı anlamına gelen ve hayatı güzelleştiren lalenin geçmişteki çeşitlerinin devamı inşallah bu çalışmalarla gelecek. Bundan sonra lale İstanbul’un ayrılmaz bir parçası olacak ve ismi İstanbul ile aynı manaya gelecek diye duada bulunuyorum. 1-30 Nisan arasındaki Lale Festivalimiz devam edecek. İnşallah şehrimizin kaybolan güzelliklerini ortaya çıkartmak adına 1-30 Mayıs arasında da çiçek festivalimiz olacak. İstanbul’da her sene çiçek festivali yapacağız. İstiyoruz ki şehrimizin her noktasında ve bütün balkonlarda çiçekler olsun” diye konuştu.

Vali Şahin’den ‘yeşil’ teşekkürü

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, Lale Festivalinin hayırlı olmasını diledi. Şahin, emeği geçen İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve ekibine teşekkür etti. Lalenin Türk kültür ve sanatında çok önemli bir yeri olduğunu belirten Vali Şahin, lalenin aynı zamanda ilahi aşkı temsil eden bir çiçek olduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu kadim kültürü yaşatmak adına 13 yıldır çok önemli çalışmalar yaptığını aktaran Şahin, lale bahçelerinin cennet bahçeleri gibi olduğunu dile getirdi. Şahin, İstanbul’dan dünyaya yayılan lalenin en çok Anadolu’ya ve İstanbul’a yakıştığını dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin son yıllarda çok ciddi ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışmaları yürüttüğünü kaydeden Şahin, Mayıs ayında yapılacak çiçek festivaliyle İstanbullulardaki çiçek şuurunun daha arttırılacağına inandığını söyledi.

İnceleyin:  Kadın Yönetmenler ve Kısa Filmleri Eskişehirlilerle Buluştu

Törende konuşmaların ardından Başkan Mevlüt Uysal ve Vali Vasip Şahin, çocuklarla birlikte lale yapraklarından üretilen pastayı kesti. Daha sonra basın mensuplarıyla Emirgan Korusu’ndaki lale bahçelerini gezen Uysal ve Şahin, fotoğraf makinesiyle festivalin ilk lale fotoğraflarını da çekti.

Facebook Yorumları