İstanbul’un Şişli Belediyesi, “Çocuk Anlatır, Sen Dinle. İstismarı Önle!” projesi kapsamında ailelerden öğretmenlere, sağlık personelinden zabıtaya çok geniş bir kesim hem çocukların bedensel haklarına saygı duyma, hem de cinsel istismara uğrayan çocukları anlama, dinleme ve cinsel istismar vakalarına müdahale etme gibi konularda eğitim veriyor.

Şişli Belediyesi, bu kampanyayla toplumun her kesiminden kişiye ulaşarak çocuklara yönelik cinsel istismara karşı insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Çocuklar için düzenlenecek eğitimlerde de çocukların bedensel haklarıyla yardım isteyebilecekleri mekanizmaları öğrenmeleri hedefleniyor. Bu kapsamda, yaş gruplarına uygun olarak gündüz bakım evlerindeki çocuklara ‘Kiko ve El’ kitabı uygulamaları yapılarak iyi dokunuş-kötü dokunuş konusu anlatılıyor.

Şişli Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Yasemin Kotan, kreşlerde çocuklara verdikleri istismar konusundaki bilinçlendirme eğitimini anlatarak Şişli Belediyesi’nin çalışmalarına vurgu yaptı. Kotan, “Belediyemiz ait 7 adet çocuk bakım gündüz evimiz bulunmakta, burada düşük ücretli veya ücretsiz eğitimler vermekteyiz. Cinsel şiddetle mücadele derneğiyle işbirliğiyle, Belediye Başkanımız Hayri İnönü’nün önderliğinde bir proje başlattık bu projenin adı ‘Çocuk Anlatır Sen Dinle, İstismarı Önle’ Proje kapsamında bütün çalışanlarımıza, eğitmenlerimize, ailelerimize bütüncül bir eğitim vermeyi hedefliyoruz ve çalışmaların örnek olarak alınmasını bekliyoruz. Veli eğitim çalışmalarımız planlandı ve başlamak üzere. Bu proje kapsamında broşürlerimiz ve Türkiye Belediyeler birliğinin tüm yerel yönetimlere ücretsiz olarak verdiği Kiko ve El kitabımız var” açıklamalarını yaptı.

“ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA DİNLEYİN, ÇOCUK BİR YOLLA ANLATIR”

Şişli Belediyesi’nin eğitmenlerinden aynı zamanda anne adayı Gülçin Soyok, bu projeye tüm eğitmenlerin ve ailelerin tam destek vermesi gerektiğini belirterek , “Küçükken bizlere öp amcanı, dayını derlerdi. Aslında bugün bunun ne kadar yanlış olduğunu görüyoruz. Ben kendi çocuğumu, aynı zamanda bir eğitmen olarak bu şekilde eğitmek istemiyorum. Çocuk istismarı konusunda çok fazla kızıyorum. Velilerden ricam çocuklarını dinlesinler, çocuk mutlaka bir yolla anlatır” dedi.

Facebook Yorumları