İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Uber dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta Ubercileri kovalamakla olmuyor” dedi.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul’da düzenlenen “2. Su ve Atık Su Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı”na Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte katıldı. Çalıştayın açılışında konuşan Başkan Uysal, Uber uygulamasına da değindi. Başkan Uysal, “Uber de aynen bir sistem aslında. Taksiye binen de bindiren de yerli ama o sistem sayesinde başkalarının aldığı kararlara uymak durumunda kalıyor. Biz de büyükşehir olarak onun yerlisini yaptık; iTaksi… Aslında sistem olarak aynı sistem, ama birisinde kararı ABD’de New York’ta birileri veriyor, diğerini ülkemizde bu konunun ilgililerinin oluşturduğu bir ekip veriyor. Çok güzel ama bazen bakıyoruz. Yaklaşık 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var. Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, ‘Başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede Uber dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta Ubercileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz” dedi.

“Uber aslında rahatlık demek”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

Yerli ürünlerin kullanımının önemini bir kez daha altını çizen Başkan Uysal, “Uber, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli. Yemek, kartı, işyerleri adına, çalışanlar adına bir rahatlıksa, yemeği yiyenle yemeği ikram edenle arasındaki o ilişkinin kararını çok uzaklarda birileri vermemeli. O konforum bizim de sağlayabilmemiz lazım” diye konuştu.

İBB’den açıklama

Başkan Uysal’ın Uber ile ilgili yaptığı bu açıklamaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Uysal’ın konuşmanın bir kısmının basına yansımalarına bakıldığında ifade edilmek istenenden daha farklı anlamlar çıkarılmaya çalışıldığının görüldüğü aktarılarak, “Sayın Uysal açıklamasında, herhangi bir markanın kullanımından değil, ‘Mobil Taksi Uygulaması’nın ve müşterilerin taksilere kolay ulaşımının rahatlığından bahsetmiştir. Bununla beraber İBB olarak geçen yıl kullanıma sunduğumuz iTaksi mobil uygulaması ile kurumumuzun bu konuya yaklaşımı açıkça görülmektedir. İBB, ‘iTaksi’ uygulaması ile şehrimizde yasal olarak hizmet veren bütün taksicilerin yanındadır.” denildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Giresun Belediyesi kendi pulunu kullanacak