İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 21 İSPARK personelinin 919 bin TL’lik yolsuzluk yaptığının belirlendiğini ve personellerin iş akitlerinin feshedildiğini duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSPARK’ın bazı personellerinin online cihazlarla suistimal ve yolsuzluk yaptığının basına yansıması üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 21 personelin iş akitlerinin fesh edildiği ve haklarında dava açılacağı belirtildi. Açıklamada, “İSPARK (İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ), İstanbul genelinde 250 civarında cadde ve sokakta, 227 noktada açık ve katlı otoparklar ile hizmet sunmaktadır. Toplamda 1700 personel müşterilerden para tahsilatı yapmaktadır. Bu personellerin tamamı günlük olarak denetime tabi tutulmaktadır. Yapılan denetimlerde 21 personelin online çalışan cihazların teknik müdahale ile GPRS bağlantılarını kestikleri tespit edilmiştir. Söz konusu 21 personelin iş akitleri feshedilmiştir.Teknik incelemeler sonucu personelin suistimal ettiği rakam 819 bin TL’dir. Personelin silmeye çalıştığı tüm veriler merkezi veri tabanında kayıtlıdır.Şirketin uğradığı zararın tamamı ilgili şahıslardan dava yoluyla tahsil edilecektir” denildi.

TBMM gündemine taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İSPARK’ta yaşandığı belirtilen yolsuzluğu TBMM’ye taşıdı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı istifaya çağırdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Yarkadaş, “Yolsuzluğa bulaşanların savcılığa sevk işlemleri neden zamanında yapılmamıştır?” diye sordu.

Yolsuzluk böyle yapılmış

Öte yandan, Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde yolsuzluğun nasıl yapıldığı şu şekilde anlatıldı: “Otopark görevlilerinin kullandığı el terminalleri iki türlü çalışıyor: ‘Onlinesistem içi’ ve ‘offline-sistem dışı’… Siz aracınızı park ettiğinizde bu terminallerden fiş kesiliyor ve paranız alınıyor. İşte bu noktada kullanılan iki türlü el terminali devreye giriyor. Bunlardan ilki yeni nesil ödeme kaydedici cihaz. İSPARK bu cihazlara yeni yeni geçiyor. Bu terminaller sadece online çalışıyor. Siz parayı verdikten sonra kesilen fiş sisteme giriliyor ve fiş daha sonradan imha edilemiyor. Maliye bütün işlemler için bu cihazı zorunlu kılıyor. Ancak çok sayıda terminalde ısrarla eski nesil el terminalleri kullanılıyor. Offline terminallerde yurttaşlara mali değeri olmayan bir fiş veriliyor. Yolsuzluk da zaten bu noktada başlıyor. Offline çalışma sırasında kesilen fişler bazı çalışanlar tarafından siliniyor ve bu paralar İSPARK’ın hesapları yerine zimmete geçiriliyor. İSPARK yönetiminin yasaya rağmen yeni nesil el terminallerine geçmemesi de buna bağlanıyor. Çünkü yeni nesil cihazlarda fiş silinemiyor.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstanbul Büyükşehir'e teknoloji ödülü