Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz

Ordu Büyükşehir Belediyesinin, tarihi esirlerin kurtarılmasına yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları çerçevesinde 300 yıllık Tıngırın Değirmeni kurtarıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Mesudiye İlçesi Armutkolu Yaylası’ndaki 300 yıllık Tıngırın su değirmenini, restore ettirdi. Ordu Büyükşehir Belediyesinin restore etmesinin ardından yeniden hizmete giren değirmen, çalışmaya devam ediyor.

Tıngırın değirmeninde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, suyla çalışan taş değirmeni yeniden hizmete sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Ordu’da tarihi özelliği bulunan birçok kültürel yapıyı restore ederek yok olmaktan kurtardıklarını belirten Başkan Yılmaz, “Çocukluk zamanımdan bildiğim, tarihi ve bölge halkının güzel anıları olan Tıngırın değirmeni bu bölgedeki Ulubey yaylaları dâhil birçok yaylaya hizmet verdi. Bölgede Tıngır Mehmet’in değirmeni olarak bilinen bu tarihi değerimiz, zamanla bakımsızlıktan yok olmaya yüz tutmuştu ve atıl hâldeydi. Değirmenimizi hem aslına, hem de günümüze uygun olarak restore ettik. Böyle tarihi bir yapıyı yok olmaktan kurtardığımız için mutluyuz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  2 yıl içinde kuraklık yaşanabilir