Ordu Büyükşehir Belediyesi, “Kentsel Tasarım Rehberi” hazırlamak için çalışmalara başladı. Başkan Enver Yılmaz, kentin tanıtılması için proje hazırladıklarını söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, il genelinde hizmete sunulacak kent mobilyaları, çeşitli kentsel tasarım öğeleri, odak noktaları, altyapı ve üst yapı elamanları ile çeşitli görsel alanlar konusunda ‘Kentsel Tasarım Rehberi’ hazırlamak için çalışmalara başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu’nun daha iyi tanıtılabilmesi ve kentte önemli tanıtım meteryallerinin daha ön plana çıkarılabilmesi amacıyla yeni bir proje hazırladıklarını söyledi.

“Proje sivil toplum örgütleriyle birlikte hazırlanacak”

Yılmaz, projenin kentteki sivil toplum örgütleriyle birlikte hazırlanacağını, bu konudaki çalışmalarında başlatıldığını belirtti. Yılmaz, “İl genelinde bir bütünlük oluşturmak amacıyla çalışmalarına başladığımız kentsel tasarım rehberini inşallah yaz aylarına kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Bu rehber, ilimizde bundan sonraki her türlü düzenleme ve yenileme projelerinde kılavuz oluşturacak. Rehberin hazırlanması süresince, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket edeceğiz. Ordu’muz için en iyisini ortaya çıkarmak amacıyla onların fikirlerini alacağız. Böylece neyin, ne şekilde olacağına hep birlikte karar vereceğiz” dedi.

“Tasarım çeşidi çok”

Başkan Yılmaz, projenin içeriğini ise “Kentsel tasarım rehberi kapsamında, 3 grup oluşturulacak . Bu gruplar içerisinde yer alan farklı öğeler tasarlanacak. İlk grupta yapı ve prefabrik yapı türünde olan çeşme, taksi durağı, büfe, saat kulesi, tuvalet, trafo binaları, boş duvarların tasarımı ve boyanması projelendirilecek. İkinci grupta peyzaj öğesi türündeki bina cephelerinde uygulanacak olan çiçek ve çiçeklikler, oyun ve spor performans elemanları, deniz içerisinde su ve ışık oyunları tasarlanacak. Son grupta ise demonte tipte, metal malzemeden imal edilecek olan öğelerden otobüs durağı, işaret levhası, reklam panosu ve billboardlar, mazgal ve bakım kapakları, aydınlatmalı trafik kolonları, telefon kabinleri, mısır-kestane-fındık satışı için seyyar arabalar, kiosklar, parkmetreler, bilet otomatları, geçici inşaat alanı seperatörleri, sokak takları ve şehir giriş taklarının tasarımı gerçekleştirilecek” diyerek anlattı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  TRAMVAY DURAKLARI OKULLARIN AÇILIŞINA YETİŞECEK