Erzurum’da, 969 yıl önce gerçekleşen Pasinler Savaşı nedeniyle etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Pasinler Belediyesi Başkanı Ünsel Sertoğlu, Türklerin Anadolu’ya hakim olmasının Pasinler Savaşı ile başladığını ifade etti.

Selçuklular ile Bizans İmparatorluğu arasında gerçekleşen Pasinler Savaşı’ndan 969 yıl sonra ilk kez Erzurum’da bir kutlama yapıldı. Kutlamalarda Pasinler Savaşı canlandırıldı, atlı milisler gösteri yaptı. Organizasyon Erzurum’un Pasinler ilçesinin Kaplıcalar Mahallesi’nde düzenlendi. Kutlamalara Vali Seyfettin Azizoğlu, AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, İbrahim Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9’uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Uğur Tarçın, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar, Pasinler Kaymakamı Harun Ersin Polat ve Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu katıldı.

“Türklerin Anadolu’ya ilk girişi”

Organizasyonu Malazgirt’ten esinlenerek hazırladıklarını söyleyen Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, “Herkes 1071 Malazgirt Zaferi’nin Türkler’in Anadolu’yu yurt edinmiş olduğunu söylüyor. Oysa Anadolu’ya Türkler’in hakim olması Pasinler ile 1048’de olmuştur. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve devletin bütün protokolü Malazgirt’e gidip orada ciddi bir tören yapması bizi harekete geçirdi. Dolayısıyla madem Türklerin Anadolu’ya girişi 1048 ise, burada en az Malazgirt kadar önemlidir. İlk ayağı buradır. Türk asıl yurt edinmeyi 1048 yılında Pasinler Savaşı ile başlamıştır. Ondan sonra Malazgirt zaferi olmuştur. İnşallah bundan sonraki törenlerimizde devlet büyüklerimizi burada ağırlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. 970’inci yılında da Cumhurbaşkanımızı burada ağırlamayı ümit ediyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  SONER EMMİ’NİN MUTLULUK SERÜVENİ