Muğla’da, Türkiye’de ilk olan, katılımcılarının tamamının kadın olduğu 1. Morpedal48 Bisiklet Festivali düzenlendi.

Muğla’da kadınların bisikletle tanıştırılması, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 2016 yılında kurulan Morpedal 48 Bisiklet Derneği tarafından, katılımcılarının tamamının kadın olduğu ve 11 farklı ilden 110 bisikletseverin katıldığı bisiklet festivali düzenledi. Muğla Büyükşehir Belediyesi de, 1. Morpedal48 Bisiklet Festivali adıyla düzenlenen etkinliğe destek verdi.

“Türkiye’de bir ilk”

Morpedal48 Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu, Türkiye’de ilk olan sadece kadınların katıldığı bisiklet festivalini özgürlüklerin kenti Muğla’da düzenlediklerini belirtti. Duygulu, yerel belediyelerin kendilerine her konuda destek olduğunu söyledi.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen kadınlarla Muğla’nın çiçek gibi açtığını söyledi. Işık, bu etkinlikleri Yatağan ilçesinde de yapmak istediklerini belirtti. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise, Türkiye’de ilk olan sadece kadınların katıldığı bisiklet festivaline ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını aktardı.

“Bisiklet kardeşliktir”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise, herhangi bir konuya kadınların el atmasının ve girişimlerinin her zaman başarıya ulaşacağını söyledi. Gürün, “Türkiye’nin farklı illerinden kadınlarımız ülkemizde ilk olma özelliği gösteren Morpedal 48 festivalinde özgürlüklerin kenti Muğla’da birlikte pedallayacaklar. Eğer bir işe kadınlarımı el attıysa, onların girişimleri varsa o işin başarılı olmama şansı yoktur. Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde birçok hizmetimizde öncelikle kadınlarımızla görüşür, onların fikirleriyle hareket ederiz. Muğla’da ilk bisiklet yollarını yaptığımızda amacımız farkındalık yaratarak bisiklet kullanımını arttırmak ve yeni bisiklet yolları talebini yaratabilmekti. Muğla Büyükşehir Belediyesi olduğumuzdan beri 40 km bisiklet yolu yaptık” dedi.

Bisiklete binen kadın heykeli

1. Morpedal 48 Bisiklet Festivali’ne Muğla Büyükşehir Belediyesinin Bisiklete Binen Kadın Heykeli damgasını vurdu. Morpedal Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün ile görüşmelerinde Türkiye’de ilk olan bu festivalin bir simgeyle
anlatılabileceğini konuştuklarını aktardı. Duygulu, ortaya çıkan bisiklete binen kadın heykelinin bütün katılımcılar tarafından çok beğenildiğini söyledi.

İnceleyin:  Foça Belediyesi yarıyıl tatili Çocuk Şenliği başladı
Facebook Yorumları