İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Şile’de inşa edilen “Engelliler Kampı” tamamlanma aşamasına geldi. Başkan Kadir Topbaş, kampta incelemelerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’nin Alacalı Köyü’nde inşa edilen İBB Engelliler Kampı’nın şantiyesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Gezide Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve İBB Bürokratları da yer aldı. Çok önemli bir proje olarak gördükleri kampın yıl sonunda tamamlanacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Florya’da açtığı engelliler kampını dönemimizde mükemmel hale getirdik. Fakat yetmiyor. Bunun için Şile engelliler köyü kurma kararı aldık. Gördüğünüz 170 dönümlük arazide inşa edilen kamp hizmete alındığında, engelli vatandaşlarımızı aileleriyle birlikte bu modern köyde birer hafta misafir edeceğiz” dedi.

“3 bin 500 aile misafir edilecek”

Engelliler köyünün özellikle dar gelirli vatandaşlara hizmet vereceğinin altını çizen Başkan Topbaş, sıkıntı içinde yaşam süren engellilere bir soluklanma imkanı sunulacağını söyledi. Kampta her yıl yaz kış 3 bin 500 ailenin misafir edileceğini dile getiren Topbaş, “Burada konaklamadan, spor tesislerine ve konferans salonuna kadar her türlü imkan var. Altyapısıyla mükemmel tasarlanan kampın etrafı orman ve deniz çok yakınında. Medeniyet bu, hizmetlerinizde 7’den 70’e herkesi ve her kesimi dikkate alabiliyorsanız, kenti yaşama fırsatı sunuyorsanız, o şehir medenidir. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu tesis yetmeyecek biliyoruz. Arkadaşlarımdan bu kampların sayısının arttırılmasını istedim. Allah bu tesisi tamamına erdirsin ve hayırlı kılsın” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın izindeyiz”

Topbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinin, yapılan hizmetlerle engelliler için yaşama tutunma dönemleri olduğunun altını çizdi. Topbaş, “Maalesef Cumhurbaşkanımızdan önce toplumda engeliler konusunda bir hassasiyet yoktu. Engellilere yönelik evde bakım hizmetlerinden, rehabilite merkezlerine kadar çok önemli adımlar atıldı. İBB olarak, Cumhurbaşkanımızın her alanda olduğu gibi engelliler konusunda da başlattığı çalışmaları arttırarak sürdürüyoruz. Göreve geldiğim 2004 yılından itibaren bir komisyon kurarak, yaptığımız her işin bu komisyondan engellilere uygun oluru alarak projelendirilmesini ve inşaatın da buna göre yapılmasını şartını koştuk. Yaptığımız bütün eserlerin rampalarıyla, asansörleriyle, giriş-çıkışlarıyla engellilere ve çocuklar, yaşlılar gibi diğer dezajantajlı gruplara uygun olarak yapılmasına özen gösterdik. Kimse garanti edemez ki ailesinden biri yada kendisi yarın böyle bir sıkıntı yaşamayacak” diye konuştu.

İnceleyin:  Türkiye'nin Renkleri, 7 bölgeden farklı insan hikayelerini buluşturdu

Engelliler Kampı 40 milyon TL’ye mal olacak

Engelliler Kampı yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak. Kampta, konaklama ve idari binaların yanı sıra, konferans ve fitnesss salonu, sergi alanı, yemekhane, kafeterya, cep sineması, at barınağı, kümes hayvanları barınağı, anfi tiyatro, çim bowling salonu, mini golf sahası, futbol, basketbol ve okçuluk sahası, tenis kortu, çocuk oyun alanları ve otopark yer alacak. Tesiste engelliler ve aileleri için her türlü spor imkanın yanı sıra atla ve evcil hayvanlarla terapi programları da uygulanacak.

Facebook Yorumları