İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Kentsel Yığılma Konferası”na katılmak üzere Moskova Belediyesi Başkanın daveti üzerine Rusya’ya gitti.

Moskova Belediyesi Başkanı Sergey Sobyanin, Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu Başkanı (UNACLA) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı “Kentsel Yığılma Konferansı”na davet etti. Daveti kırmayan Topbaş, Moskova’ya gitti. Topbaş’ı, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin karşıladı. Büyükelçi Hüseyin Diriöz’ün de hazır bulunduğu karşılama töreninin ardından Başkan Topbaş ve mevkidaşı Sobyanin ile Moskova sokaklarını gezerek şehir hakkında bilgi aldı. “Kentsel Yığılma Konferansı” öncesi Başkan Topbaş basın mensuplarıyla bir araya geldi.

“İki şehir olarak sorunlarımız aynı”

Son Moskova ziyaretinden bu güne şehirde çok ciddi değişimler gözlemlendiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Bir mimar olarak ta söylüyorum gerçekten Moskova’da çok güzel ve başarılı çalışmalar yaptığınızı gözlemledim. Tertemiz bir şehir ve insanın yüzüne gülen bir Moskova gördüm” diye konuştu. Topbaş, “Ben bu görüşmeyi bir dostlar buluşması olarak görmekteyim. Siz Moskova Belediye Başkanı olarak ben de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak iki kadim medeniyetin temsilcileriyiz. Bizim şehirlerimiz sadece ülkelerinin şehirleri değil dünyanın da şehirleri, dünyaya açık olan şehirler. İki şehir olarak sorunlarımız aynı, çözüm yollarımız belirlendi. Bunlarla ilgili olarak bilgi ve deneyim paylaşımı yapmamız halkımıza bizim daha çok hizmet verme sağlayacaktır. Arzumuz şehirlerimizde yaşayan halkın mutlu olması ve yaşadıkları kentte yaşıyor olmaktan mutluluk duyması” diye konuştu.

Moskova Büyükşehir Belediye Başkanı Sergey Sobyanin de, Başkan Topbaş’ı Moskova’da misafir etmekten duyduğu memnuniyet ifade ederek, “Sayın Başkanla iki büyükşehir arasındaki iş birliği imkanlarını görüşme fırsatımız oldu. Zor bir dönem sonrası ilişkilerimiz iyi yönde büyük gelişme göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Türkçesi basılan Manas Destanı için tanıtım töreni