İstanbul’un Kardeş Şehri ABD’nin Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkan Kadir Topbaş, Dünya Petrol Zirvesi için İstanbul’a gelen Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner’ın kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirtti. Topbaş, İstanbul’un 1988’de Houston ile Kardeş Şehir olduğunu hatırlattı. Topbaş, İstanbul’un ABD’deki tek kardeş belediyesi olan Houston’un 20120 yılında Dünya Petrol Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını dile getirdi. Topbaş, “Geçen yıl Houston ziyaret programımız 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle gidemedim. Kendileri Teksas’ın en önemli şehri Houston’da başarılı bir belediye başkanı. İlişkilerimizi yerel diplomasinin gelişmesi açısından önemsiyoruz. Bu halklarımızın geleceği adına yaptığımız önemli çalışmalar” diye konuştu.

“Haberdar etmek zorundayız”

Turner’ın ziyaretinin 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüne denk geldiği için kendisine hain kalkışma ile ilgili bilgi verdiğini aktaran Topbaş, “O gece bizim belediyemizde yaşananları güvenlik kamerasından gösterdim ve gazi belediye olduğumuzu anlattım. Kendilerini FETÖ terör örgütü konusunda bilgilendirdim. Buna Houston’da da hassasiyet göstermelerini tavsiye ettik. Çünkü biz yerel yönetimler olarak birbirimizi haberdar etmek zorundayız. Sayın Başkan da hassasiyeti olan bir insan. Kendilerine bu nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“İyi dileklerimi sunmak istiyorum”

Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner da, Dünya Petrol Kongresi’nde Türkiye’nin inanılmaz bir iş çıkardığını belirterek, 15 Temmuz’a atıfta bulundu. Bu haftanın Dünya Petrol Kongresi’nin yanı sıra Türkiye için çok önemli bir yıldönümü haftası olduğunu bildiğini ifade eden Turner, “Bu vesileyle İstanbul ve Türkiye halkına en iyi dileklerimi sunmak istiyorum. İlişkilerimizin daha fazla gelişmesini temennisinde bulunuyorum” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Paralimpik’te Eskişehir’in Gururundan Büyükerşen’e Teşekkür