Ankara Büyükşehir Belediyesi, Anpark otopark sistemi ile yol boyu otoparkları ücretli hale getiriyor. Çalışma, kent geneline yaygınlaştırılacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçen ay karar altına alınan karar doğrultusunda, “Anpark” adı verilen ve Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELTAŞ’ın koordinasyonunda yürütülecek sistemle, Başkent’te otopark alanları tek elden yönetilecek. Bununla, suiistimale izin vermeyecek şekilde kayıt altına alınacak. Yeni sistemin teknik hazırlıkları uzun süredir devam ediyor. Sistemin pilot uygulamasına, Beypazarı İrfan Gümüşel Caddesi’nden başlandı. Ankara kent merkezindeki ilk uygulama ise Rüzgarlı Caddesi’nde 17 Temmuz’da başlayacak. Bu amaçla, Rüzgarlı Caddesi’ne, gelişmiş güvenlik kameraları ve otopark fiyat tarifeleri yerleştirildi.

“Düzensizlik problemi getirdi”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, Ankara’da otopark konusunda yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için Zabıta Daire Başkanlığı, İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı ile BELTAŞ’ın çalışma başlattığını belirtti. Karabudak, “Düzensizlik, her zaman problem doğurur. Her ne kadar biz sokaklarda otopark parası aldırmasak da bu bir düzensizlik haline gelip, hem sokaklarda parklanmadaki problemler, hem de trafik problemleri ön plana çıktı. Anpark otopark sisteminin çağdaş, kurumsal bir sistem olması için bütün imkanlar seferber edildi. Yeni uygulamada, Büyükşehir BELTAŞ görevlileri, merkez tarafından takip edilecek kameralı el terminalleriyle, park eden araçları kayıt altına alacak. Sistem, görevlilerin suiistimaline de izin vermeyecek şekilde geliştirildi. Sistem, Büyükşehir Belediye Meclisi ve UKOME kararları doğrultusunda yapıldı. Sistem, Ankara’daki tüm yol boyu, açık ve kapalı otoparklara kalite ve standart getirecek” dedi.

El terminali zorunluluğu

Belediye Meclisi’nde geçen ay alınan karar doğrultusunda, otoparklarda süre kargaşasına son vermek için otopark görevlilerince el terminali kullanılması zorunluluğu getirilmişti. Ayrıca, araç otoparktan ayrıldıktan sonra, gün içinde farklı bir saatte gelmesi durumunda yeniden ücretlendirilmesi, otopark çalışanlarının, özellikle trafik polislerinin kullandığı ikaz yeleklerine benzer tek tip kıyafet giymesi ve vatandaş tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde kimlik bilgilerinin yer aldığı yaka kartı takması zorunluluğu getirilmişti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Klimalı belediye otobüsleri Kızıldağ Yaylası seferine başlıyor