Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından Tepebaşı Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı, Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantı, “Tarihi Kentler Birliği Üye Belediyelerinin Arkeolojik Mirası Bağlamında, Endüstri Mirası ve Kent Müzelerine Yaklaşımı” başlığı altında düzenlendi. 2017 yılının üçüncü bölge toplantısına Kuşadası Belediyesi Başkanı Özer Kayalı, Belediye Başkan Yardımcıları Muzaffer Eryiğit, Tufan Asrav ve Ayşe Şerifoğlu ile birlikte katıldı.

Toplantıda, kent müzeleri ile ilgili olarak sunumlar yapıldığı ve farklı belediyelerden örnekler ele alındı. Toplantı çerçevesinde Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu ve Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen başkanlığında Danışma Kurulu Üyeleri ile Prof. Dr. Bedia Yelda Uçkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Danışmanı Ahmet Erdönmez’in katılımıyla Kuşadası Belediyesi’nin işletmesini aldığı Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansaray’ı ile ilgili bir toplantı ve sunum yapıldı. Toplantıda müzecilik faaliyetleri ve tarihi mekanların işlevlendirilmesi ile ilgili olarak bilgi alışverişinde bulunuldu.

Başkan Kayalı, belediyeden ilgili birimlerin ve Kuşadası’ndaki Kervansaray Platformu’nu oluşturan STK’lar ile 20’nin üzerinde müzenin bulunduğu Bursa’ya bir teknik inceleme gezisi yapılacağını ve Kuşadası’nda bulunan tescilli kültür varlıklarının işlevlendirilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  120 Belediye Başkanı Ayvalık’ta buluştu