Özel Kalem

Adalar’da fayton ve atlar ile ilgili sorun çözüldü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tescilli fayton plakalarının 300 bin TL bedelle Büyükşehir’e geçmesini onayladı. 

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, önemli bir karara imza atarak, uzun zamandır gündemde olan Adalar ilçesindeki fayton ve atlarla ilgili soruna çözüm getirdi. Ocak ayının ilk meclis toplantısında Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün teklifi üzerine ilgili komisyona gönderilen Adalar’da toplu taşımacılıkta kullanılan at ve araçlarıyla ilgili rapor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisinde gündeme geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Hukuk, Plan ve Bütçe, Tarım Orman Hayvancılık ve Su Ürünleri komisyonlarının ortak raporu olarak meclise sunulan teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Fayton plakalarının adedi 300 bin lira 

Rapora göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar’da bulunan 277 tescilli fayton plakasının her birine 250 bin lira ödeyerek alacaktı. Meclis’te teklif görüşülürken tutarın plaka başına 300 bin liraya yükseltilmesi teklif edildi. 300 bin liralık teklif oy birliğiyle onaylandı.

Ulaşım elektrikli araçla yapılacak 

Adalar’da toplu taşımacılıkta kullanılan at ve araçları ile ilgili rapor, ayrıca atların adedinin 4 bin TL bedelle (fayton başına en fazla 6 at) Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından satın alınmasını kapsıyor. Diğer yandan ulaşım hizmetinin UKOME tarafından belirlenecek sayıdaki elektrikli araçla yapılmasını içeriyor. Oylamanın ardından Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül söz alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne teşekkür etti.

Uzun süredir tartışılıyordu

Adalar’da faytonlar ortaya çıkan ruam hastalığı sonucunda tekrar tartışmaya başlanmıştı. Bununla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan da açıklama gelmişti. Başkan İmamoğlu, Adalar’da faytonların kaldırılacağını ve ulaşımın elektrikli araçlarla yapılacağını açıklamıştı. İmamoğlu, turistik amaçlı 35 fayton önerisiyle ilgili olarak da, şahsen buna karşı olduğunu vurgulamıştı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Uşak Belediyesi Akmonia Turnuvasın da Kazanan Belli Oldu.