s241509

İzmir Büyükşehir, dördüncü katı atık bertaraf tesisini Menderes ilçesine kurmak için düğmeye bastı. Başkan Soyer, “Biz İzmir markasını dünyaya duyurmak istiyoruz. Çöpünü en iyi şekilde ayrıştıran buradan enerji üreten bir kent olmak zorundayız” dedi.

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin çöp sorunun çözmek ve çöpü ekonomik değere dönüştürmek için Menderes ilçesinde de katı atık bertaraf tesisi kurmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çakaltepe Gölova mevkisinde kurulması planlanan Katı Atık Tesisi’yle ilgili Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve Menderes Belediyesi meclis üyeleri ile bir araya geldi. Menderes Belediyesi Meclis Salonu’ndaki toplantıda konuşan Başkan Soyer, “Biz İzmir markasını dünyaya duyurmak istiyoruz. Çöpünü en iyi şekilde ayrıştıran buradan enerji üreten bir kent olmak zorundayız” dedi.

Katı atık tesisinin ürettiği ekonomi Menderes’in olacak

Başkan Soyer, geçen kasım ayında işletmeye alınan Harmandalı Biyogaz Tesisi’ni örnek vererek, ‘Harmandalı’ deyince herkesin aklına çöp dağlarının geldiğini hatırlattı. Soyer, “Şimdi oradaki tablo değişti. Koku, sinek sorunu kalmadı. Çöpten elektrik enerjisi üretiyoruz. Ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. İzmir’in ilçelerinin çöplerinin kilometrelerce öteden Harmandalı’na taşınması kente zarar veriyor. Çünkü yakılan mazotun parasını yine vatandaşlar olarak bizler ödüyoruz” diye konuştu. Bunun yerine ilçelere yakın mesafelerde çöplerin daha temiz, kolay bertaraf edilmesini sağlayacak tesislerin kurulması gerektiğini vurguladı.

Soyer, “Menderes büyüyor. Bu ilçenin çöpünü bertaraf etmek gibi bir derdi var. Yapacağımız tesisler kokusu olmayan, çevreye zarar vermeyen tersine yapıldığı bölgele istihdam sağlayan tesisler. Ortaya çıkacak kompostu, atık ısıyı da bölgenin ihtiyacı doğrultusunda kullanacağız. Tesisin ürettiği ekonomi değeri yine Menderesliler kullanacak” şeklinde konuştu. 

“Çöp dağları olmayacak ve elektrik üretilecek”

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ise, “Tesis kapalı sistem, çok güzel. Çöp dağları olmayacak ve elektrik üretilecek” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran da, “Menderes ilçesinde kuracağımız tesiste atık ısının elde edilmesi ile seralara enerji iletilmesi söz konusu olacak” ifadelerini kullandı.

Çiğli’deki Harmandalı Katık Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi, yapımı devam eden Bergama ve Ödemiş’teki entegre katı atık yönetim tesislerinin ardından Menderes, İzmir’in dördüncü katı atık tesisi olacak.

s384212

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Atık pil getir, zaman yolculuğuna katıl (!)