Uluslararası Adana Film Festivali yeni ve zengin içeriğiyle, sinema sanatına katkı sağlamak üzere, 25 Eylül-1 Ekim 2017 tarihlerinde yapılacak.

Uluslararası Adana Film Festivali’nin bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek Festivalde, 5 ana kategoride Altın Koza Ödülleri dağıtılacak. Festivalde yeni yarışma kategorileri yer alacak. Ayrıca mevcut kategorilerin kapsamı genişletilecek. Geleneğini koruyarak Türk Sineması’na yıllardır en büyük katkıyı koyan Ulusal Uzun Metraj Yarışması, bu yıl da ülke sinemasın ayakta kalması ve uluslararası alanda rekabet gücünün artması için önemi korunarak hayata geçirilecek.

25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında

Festival, Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 25 Eylül-1 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek. 24. Uluslararası Adana Film Festivali, bu yıl daha zengin, kapsamlı ve geniş vizyona sahip. Yarışma kapsamındaki bazı ulusal kategoriler, uluslararası kimlik kazandı. Portföye eklenen yeni kategoriler de Adana Film Festivali’ni, dünya genelinde bilinen bir sinema organizasyonu haline getirmeye yönelik özellikler taşıyor. 5 ana kategoride Altın Koza Ödülleri’nin dağıtılacağı festivalin uluslararası bölümleri bu yıl en az ulusal yarışmalar kadar ilgi görecek. Sinema dünyasının dikkatini çekecek.

Yeni kategoriler eklendi

Daha önce Adana Konulu Senaryo Yarışması ismiyle hayata geçirilen kategori, bu yıl Adana Kısa Film Maratonu Yarışması adı ve içeriğiyle yapılacak. 12 ülkenin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın ise kapsamı genişletilerek, yeryüzünün her noktasından katılıma açık Uluslararası Kısa Film Yarışması adıyla sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Yine geçmişte Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması adıyla düzenlenen kategori, 24. festivalde, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması adına ve içeriğine dönüşüyor. Bu yılki festivalin kapsamında oluşturulacak Sinema Pazarı’nda ise sinema sektörünün aktörleri buluşup, sektörün gelişimi ve sorunların çözümü için beyin fırtınalarıyla geçen birliktelikler düzenleyecek.

Festivalin yarışma kategorileri

Türk Sineması’na uzun yıllardır en büyük katkıyı veren Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu… Her bir yarışma kategorisinin farklı dallarıyla birlikte, eserler toplam 30 dalda Altın Koza Ödülü’nü kazanmak için jürinin ve halkın beğenisine sunulacak.

İnceleyin:  Tüm Ülkede Dört Bir Yandan Sterilazasyon ve Dezenfeksiyon

Özel gösterimler ve konserler yapılacak

Festivalin bir diğer önemli ayağında ise, Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.

“Türk sinemasının kalbi Adana’da atacak”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Film Festivali’nin sinema sanatına ve Adana’nın tanıtımına her geçen yıl daha fazla katkı sağlaması için çaba harcadıklarını belirtti. Sözlü, “Adana Film Festivali kapsamındaki yarışma bölümüne yeni kategoriler eklendi. Bazı kategorilerin de kapsamı genişletildi. Böylece hem Türk Sineması’nın gelişimine daha fazla destek sağlamış olacağız, hem de Adana’mızın tanıtımına önemli katkı koyacağız” dedi.

Sözlü, Türk Sineması’nın Hollywood filmleri karşısında tutunabilen ender yapılanmalardan biri olduğunu kaydetti. Başkan Hüseyin Sözlü, “Adana Film Festivali’nin daha etkili ve dünyada ses getiren bir hale gelmesi için yoğun çaba harcıyoruz. Her festivalin bir öncekinden daha renkli ve etkili olması bizim için çok önemli. Türk Sineması’nın kalbi 25 Eylül-1 Ekim tarihlerinde Adana’da atacak” diye konuştu.

“Ulusal uzun metraj geleneği korunuyor”

Adana Film Festivali Genel Direktörü İsmail Dikilitaş da, bazı ulusal yarışma kategorilerinin uluslararası nitelik kazanmasıyla, dünya sinemasının Türkiye ve Adana ile yakından ilgilenmesine olanak sağlandığını belirtti. Dikilitaş, Adana Film Festivali’nin ses getiren ve sinema sanatına üst seviyede katkı sağlayan bir organizasyon olması için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti. Dikilitaş, “Özellikle geleneğini koruyarak Türk Sineması’na yıllardır en büyük katkıyı veren Ulusal Uzun Metraj Yarışması, bu yıl da ülke sinemasın ayakta kalması ve uluslararası alanda rekabet gücünün artması adına önemi korunarak hayata geçirilecek” dedi.

Dikilitaş, festivalle ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin www.adanafilmfestivali.org.tr adresinden yararlanabileceğini söyledi.

Facebook Yorumları