Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kentin madde bağlantılı ölümlerde üçüncü sırada yer aldığına dikkat çekerek, “Bu şehrin gündeminden uyuşturucuyu çıkarmalıyız” dedi.

Adana’da, “Uyuşturucu ile Mücadele Günü” toplantı düzenlendi. Toplantı, Adana Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığının uyuşturucuyla mücadelesine yönelik videoların gösterimiyle başladı.

“Adana 3’üncü sırada”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 2015 yılı Dünya Uyuşturucu Raporu’na göre 2013 yılında 15-64 yaş arası nüfusta her 20 kişiden 1’inin uyuşturucu kullandığına dikkat çekti. 2013-2015 yılları arasında Türkiye’de doğrudan madde bağlantılı ölümlerin toplam sayısının 590 olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Adana, doğrudan madde bağlantılı ölümlerde İstanbul ve Antalya’nın ardından üçüncü sırada yer almaktadır. Bu durum, görev sorumluluğumuzu daha da artırmaktadır. Buradan açıkça ifade ediyorum. Gerek koordinasyon kurulu üyesi olan kişi ve kurumlar, gerekse sivil toplum kuruluşları, uyuşturucu sorununu çözmek adına üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmelidir” dedi.

“Kendin gündeminden çıkarmalıyız”

Vali Mahmut Demirtaş, “Bu şehrin gündeminden uyuşturucuyu çıkarmalıyız. Üretim, satış ve kullanım zincirlerini kırmalıyız. Adana’da uyuşturucunun esamesi okunmayıncaya kadar, var gücümüzle mücadeleye devam etmeliyiz. Yaptığımız çalışmalarda son 1 yılda Adana’nın uyuşturucuyla mücadele istatistiklerinde gözle görülür bir iyileşme olmuştur. Mesai arkadaşlarımı bu konuda tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

“Bin 185 narkotik olayı yaşandı”

İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Ali Tanju Altınsu ise, 1 Ocak-27 Haziran tarihleri arasında bin 185 narkotik olayı yaşandığını belirtti. Altınsu, gözaltına alınan 2 bin 32 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini açıkladı. Altınsu, Adana İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün çalışmaları kapsamında 2 ton 135 bin 60 gram esrar, 118 kilo 796 gram eroin, 65 bin 193 adet uyarıcı hap, 825 gram kokain, 540 gram bonzai, 20 bin 742 kök Hint keneviri ve 1 kilo 149 gram metamfetamin ele geçirildiğini ifade etti.

İnceleyin:  Avcılar Belediyesi sokak hayvanları için kış hazırlıklarına başladı

İl Jandarma Komutanlığının çalışmalarından da bahseden Altınsu, 2017 yılı ilk aylık dönem içerisinde yapılan çalışmalarda 6 adet yasa dışı ekim olayı ve 1 adet uyuşturucu imal ve ticari olayının aydınlatıldığını aktardı. Altınsu, çalışmalar neticesinde 66 bin 716 kök Hint keneviri, 267 gram esrar ve 61 hap ele geçirildiğini dile getirdi. Altınsu, ele geçirilen kenevir bitkilerinin 4 milyon 200 bin değerinde olduğunu vurguladı.

Toplantının sonunda Vali Mahmut Demirtaş, uyuşturucuyla mücadelede çalışmalar yapan akademisyen Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu’na plaket ve başarı belgesi verdi. Daha sonra Narkotim’e bağlı dedektör köpekler Coco, Radar ve Oskar, sunulan gösteride otomobile gizlenmiş uyuşturucuyu buldu.

Facebook Yorumları