AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Çorum Belediye Başkanının istifa etmesiyle ilgili, “AK Parti kendi belediyelerine farklı tavırlar içinde değil” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, görevinden istifa eden Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün yerine belirlenecek belediye başkan adayı için yapılacak temayül yoklamasına katıldı. Kaya, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılındaki belediyecilik başarısının merkezi yönetimdeki başarının en büyük temellerini attığı ve büyüdüğü noktayı oluşturduğunu bildirdi. Kaya, Türkiye’de belediyecilikle ilgili tartışılan süreçle ilgili bazı yanlış bilinenlerin düzeltilmesi gerektiğine değindi. Kaya, ülke genelindeki bin 397 belediyenin 884’ünün, 20 bin belediye meclis üyesinin de 11 bin 500’ünün AK Partili olduğunu belirtti.

“Fevkalade yanlıştır”

Kaya, AK Parti’de bir kısım belediye başkanlarımızın istifalarıyla CHP’deki arkadaşlarımızın görevden alınmalarının mukayese edildiği gibi bir tablonun olduğuna dikkat çekti. Kaya, “Bu çok fevkalade yanlıştır. Türkiye’de hatırlanırsa Doğu’daki birçok belediyenin terör unsurlarına destek vererek görevden alındığı atmosferde aynı zamanda AK Parti’li belediyeler de görevden alındı. Yani teröre destek veren HDP’li belediyelerle aynı zamanda teröre destek verdiği tespit edilen AK Parti’li, FETÖ yapılanması içindeki belediyeler ve MHP’li belediyeler de görevden alındı. Dolayısıyla bunu bir bütün olarak değerlendirmek gerekir” dedi.

“Başkanlarımız görevden uzaklaştırıldı”

Kaya, “İkinci unsur, hukuka aykırı iş ve işlem yapan belediyelerle ilgilidir. İşlemlere baktığımızda, yine AK Partili belediyeler 2017’nin son 6 ayı içinde, Ceyhan, Ayaş, Sarıoğlan ve Taşkesti gibi birçok belediye başkanımızın yaptığı iş ve işlemlerin hukuka aykırı olduğundan dolayı görevinden İçişleri Bakanlığı tarafından uzaklaştırıldı. Aynı zamanda İstanbul Beşiktaş’ta CHP’li Belediye Başkanı ile İstanbul Ataşehir’de CHP’li belediye görevden uzaklaştırıldı. Dolayısıyla Türkiye’de AK Partili hükümetlerin kendi belediyelerine farklı, başka belediyelere farklı tavırlar içinde bulunduğunu ifade etmek fevkalade yanlıştır” diye konuştu.

İnceleyin:  Millet İttifakı adayı Tunç Soyer mazbatasını aldı

“Yeni başkan için süreç başladı”

Kaya, AK Parti olarak üst kurullarda yapılan değerlendirilmeler sonucunda bazı belediye başkanlarının istifasının istendiğini anımsattı. Kaya, “Bir kısım belediye başkanımız, görevleriyle ilgili süreçte kendilerine teşekkür edilip parti bünyesinde siyaset yapmaları ve parti ile bağlarını korumak noktasındaki mutabakatla istifaya davet edildi. Dolayısıyla hadiseleri bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Çorum’da da böyle bir süreci yaşadık. Çorum Belediye Başkanımız, partimizin yaptığı değerlendirme sonucunda istifaya davet edilmiştir. Kendisi bunu olgunlukla karşılamış ve istifasını vermiştir” ifadesini kullandı.

Facebook Yorumları