Bilecik Belediye Başkanı AK Partili Selim Yağcı, İYİ Parti’nin “Kayı Boyu” amblemine benzetilmesinden rahatsız olduklarını ve dava açacaklarını belirtti.

Bilecik Belediye Başkanı AK Partili Selim Yağcı, yeni kurulan İYİ Parti’nin amblemine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Yağcı, İYİ Parti’nin yazılışının Kayı Boyu simgesiyle anılmasından rahatsızlık duyduklarını belirtti. Yağcı, simgenin Osmanlı Devleti’nden miras kaldığını ve telif hakkının Bilecik Belediyesinde olduğunu kaydetti.

Başkan Yağcı, İYİ Parti’nin söz konusu simgeyi doğrudan amblem olarak belirtmeyerek bir ‘kurnazlık’ yaptığını savundu . Yağcı, “Öte taraftan da Kayı’yı belirtecek işaretleri ve sözleri kullanarak patenti bizde olan ve halka mal olmuş, atalarımızdan bize emanet olan bir işareti partinin işaretiymiş gibi bir kurnazlık içerisine girme eğilimlerini de görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Şehre Kayı Boyu Anıtı bile yaptırdık”

Bilecik Kayı Boyu Anıtı

Belediye başkanı olmadan önce çeşitli illerde hakimlik yapan Selim Yağcı, Kayı Boyu ambleminin patent tescilini 2014 yılında Bilecik Belediyesinin aldığını, kente üç boyutlu büyük bir Kayı Boyu Anıtı yaptırdıklarını söyledi.

“İyi mi kötü mü göreceğiz”

AK Partili Selim Yağcı, Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti için, şunları söyledi:
“Bu partinin iyi mi kötü mü olduğunu tabii ki zaman gösterecek. Parti akıbetine ilişkin kararı milletimiz verecek. Demokrasiye inanan kişiler olarak yeni bir partinin oluşmasından rahatsızlık duymamız mümkün değil. Fakat bu partinin kuruluşu ile birlikte kamuoyunda bazı rahatsızlıklar da oluştu. Bilecik Belediye Başkanlığı olarak bu rahatsızlıkları duyan kesimlerden olduğumuzu düşünüyoruz.”

“Bu konuda çok hassasız”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı

Bilecik için “Kuruluş ve kurtuluşun beşiği”, “Osmanlı Devleti’nin kurulduğu ve Kayı Boyu’nun kök saldığı topraklar” dediklerini belirten Selim Yağcı, “Bundan ilham alarak Bilecik Belediye Başkanlığı olarak Kayı Boyu amblemi noktasında son derece hassasız” diye konuştu.

İnceleyin:  İyi Partili Başkan: "Fethiye'ye komünizm getirdik"

İYİ Parti kurulduğunda, simgesine ‘İYİ’ yazarak, Kayı simgesine benzer tarzda bir simge oluşturduğunu belirten Başkan Yağcı, “Partinin logosu tek başına bizim Kayı Boyu Anıtı’nı veya Kayı Boyu amblemini gösterecek nitelikte olmadığını düşünüyorum. Ama partinin yöneticileri ve diğer kesimleri bu konuda çeşitli beyanatlar veriyor. Örneğin, Başkan Meral Akşener ismi ile ‘Türkiye İyi olacak. Teşekkürler Bilecik Belediyesi’ gönderisi paylaşılarak belediyemizi de gösterecek şekilde bir algı oluşturma operasyonuna girişmişler” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları