AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayının Nihat Zeybekçi olduğunu açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Parti Meclis Grup Toplantısı’nda, partisinin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayını açıkladı. Erdoğan, adaylarının Nihat Zeybekci’nin olduğunu duyurdu. Erdoğan’ın açıklamasının ardından gözler Zeybekçi’ye çevrildi.

Nihat Zeybekçi kimdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Nihat Zeybekci, 1 Ocak 1961’de Denizli Tavas ilçesi Pınarlar beldesinde doğdu. Sanayici ve iş insanı Zeybekci, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı.

1994’te kendi şirketini kurdu

Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1994’te kendi şirketini kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı, Denizli Belediye Başkanlığı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu.

24. Dönemde Denizli Milletvekili seçildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 61, 62, 63 ve 65. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Zeybekci, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Vecihi Hürkuş, Bursa'da sahnelendi