İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hayvan katliamı yapıldığı iddiaları üzerine Eyüp Belediye Başkanı ve bazı belediye çalışanları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde, Eyüp Sultan Belediyesinin sokak hayvanlarına eziyet ettiği iddia edilmişti. Bu konu, Basında yer alan ve sosyal medyada en çok konuşulan olaylardan biri oldu. Belediyenin, Göktürk’te küpeli, aşılı, kısırlaştırılmış köpekleri oklu iğneyle vurarak toplaması da hayvanseverlerin büyük tepkisini çekmişti.

Bu haberlerin ardından İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Yasemin Babayiğit belediye hakkında suç duyusunda bulundu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Eyüp Belediye Başkanı ve bazı çalışanlar hakkında suç duyusunda bulundu.

Hayvanseverler belediye önünde toplandı

Öte yandan, belediyenin sokak köpeklerine kötü muamelesi, belediye önünde protesto edilmişti. Hayvan hakları savunucuları “Sokak, hayvanların yaşam alanıdır” ve “Çağrımız: Eyüpsultan Belediye Başkanı Görevden Alınsın” pankartları taşımıştı.

“Hayvanlardan bir daha haber alınamadı”

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan, Eyüpsultan Belediyesi ve Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın son günlerde gerçekleştirdiği eylemler ile kanunu çiğnediğini söyledi. Aslan, “Yıllardır kısırlaştırma yapılmadığı için sayıları hızla artan hayvanlardan dolayı vatandaşlar şikayet ettikçe, belediye, hayvanları başka ilçelere ve ormanlara atarak yok etmiş. Toplanan hayvanlardan bir daha asla haber alınamamıştır. Göstermelik bir sayıyı da kilometrelerce uzaklıktaki İBB bakımevlerine götürerek ‘kısırlaştırma’ yapılıyor diye halkı kandırmıştır. Hayvanların önemli bir kısmını da bu götürüp getirmelerde yok eden Eyüpsultan Belediyesi vatandaşları karşı karşıya bırakmıştır, Ayrıca toplum düzenini riske atmıştır. Oysa, kadrosundaki dört veteriner hekimle, kendi merkezlerinde, her gün 40 köpeği kısırlaştırmış olsalardı, yılda 10 bin köpek kısırlaşarak üreme kontrol altına alınmış olurdu” dedi.

“Personel değil, karma veriliyor”

Eylemin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Koçer belediye binasında açıklama yaptı. Koçer, sosyal medyada yayınlanan görüntülerin belediyeyle bağlantısı olmadığını savundu. Koçer, Fransa’dan ölmüş köpeklerin fotoğrafların Eyüp’te gibi paylaşıldığını iddia etti. Koçer, bir gazetecinin “O görüntülerdeki sizin personeliniz değil mi?” sorusunun üzerine Koçer, “Personel değil değil. Karma veriliyor. Bizim ekiplerimizin görüntüleriyle başka şeyler karıştırılarak veriliyor. Bizim ekiplerimizin de görüntüleri yayınlanıyor. Ancak manipülatif şekilde yayınlanıyor. Kötü ve vahşi bir görüntüyle birlikte veriliyor bazen” savunusunda bulundu.

Facebook Yorumları