Mersin Büyükşehir Belediyesi, Toroslar’da yaşayan ve nesli tükenmekte olan alageyikler ile ilgili yürüttüğü çalışmada başarılı sonuçlar aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Toroslar’da yaşayan ve nesli tükenmekte olan alageyikler için çalışma başlatmıştı. Alageyiklerin çoğalması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla yürüttüğü çalışmalar başarılı sonuçlar vermeye başladı. Yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon hizmetini yürüten ve türün koruma merkezlerinden biri olan Tarsus Hayvan Parkı’nda 5 yavru alageyik daha hayata gözlerini açtı.

Kızılçam ormanlarında yaşayan, kaçak avlanmalar ve yerleşim yerlerinin artışı ile nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan alageyikler, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı’nda ziyaretçilerini kabul ediyor. Tarsus Hayvan Parkı’nda yeni doğan yavrularla beraber alageyiklerin sayıları her geçen yıl artıyor. Sevimli yavruları görmek isteyenlerin ziyaret ettiği parkta ise okulların da tatil olmasıyla hareketli günler yaşanıyor.

“Hayvanların sayısı hızla artmakta”

Tarsus Hayvan Parkı Veteriner Hekimi Fırat Kabayel, Çukurova bölgesinin tek yaban hayatı kurtarma merkezi olan parkta özellikle alageyiklerin neslini koruma altına almak ve sayılarını artırmak için hassas bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Kabayel, “Yaban hayatı kurtarma konusunda önemli çalışmalar yapılan Tarsus Havan Parkı’nda hayvanlarımızın sayısı hızla artmakta. Yurdumuzda alageyiklerin sayısı oldukça azalırken, parkımızda sayıları her geçen yıl artıyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz da konuyla özel olarak ilgileniyor ve her türlü desteği sağlıyor” dedi.

Ziyaretçiler doğuma şahit oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı’nda 2014 yılında dört adet bulunan Alageyiklerin sayısı yeni doğan beş yavru ve yetişkinlerle birlikte 12’ye yükseldi. Ziyaretçilerden şanslı olanlar ise alageyiklerin doğumuna şahit olma imkanı buldu. Doğumları canlı olarak izleme şansını yakalayan ziyaretçiler, cep telefonları ile anı görüntüleyerek, bu özel dakikalara tanık oldular.

İnceleyin:  İşitme engelli bireylerle iletişim ücretsiz 'işaret dili' kursuyla güçlenecek
Facebook Yorumları