Antaya’nın Alanya ilçesinde 44 hektarlık alanda uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için start verildi. Müjdeyi, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel verdi.

Alanya Belediyesi tarafından Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Sanayi ve Milli Egemenlik Stadyumu arasında kalan 44 hektarlık bölgede Kentsel Dönüşüm Projesi, uygulamak için hazırlanan riskli alan dosyası, Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, projeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Şehrimize hayırlı olsun”

Yücel, Alanya Belediyesi olarak vatandaşlarımıza yaşanabilir bir kent oluşturmak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Yücel, “Bunun için şehir merkezinin ortasında kalmış Sanayi ile Milli Egemenlik Stadyumu arasında kalan bölgede kentsel dönüşüm uygulamak için riskli alan dosyamızı Plan ve Proje Müdürlüğümüz hazırlayıp, Ardından ilgili bakanlık aracılığı ille Bakanlar Kurulu onayına sunmuştuk. Hazırlık çalışmalarıyla birlikte 3 yıllık bir çalışmamızın sonucunda dosyamız Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlandı. Halkımıza ve şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“Çalışmaları Alanya Belediyesi yapacak”

Yücel, Riskli alanlar ile ilgili 6306 sayılı kanun gereği tüm çalışmaların Alanya Belediyesi tarafından yürütülüp hazırlandığını kaydetti. Yücel, “Kentsel Dönüşüm için Riskli alanların belirlenmesi gerekir. Bunun altyapısını ve tüm hazırlıklarını biz yaparız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu kararı ile onay verilir” diye konuştu.

“Mutabakat sağlandıktan sonra başlayacağız”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel

Başkan Yücel, riskli alan ilanıyla çalışmalarının tamamlandığına dikkat çekti. Yücel, “Bundan sonraki süreç ise bölgede bulunan hak sahipleri tespiti, kentsel tasarım projelerinin hazırlanması ile devam edecek. Ardından imar planlarının yapımı ve hak sahipleri ile anlaşma işlemleri ile devam edip, en son ortak mutabakat ile inşaat çalışmalarına başlanacak. İlgililer süreçle ilgili Plan ve Proje Müdürlüğümüzden bilgi alabilirler” ifadelerinde bulundu.

“Kenti yenileyeceğiz”

Belediye Başkanı Yücel, amaçlarını sadece binaları yenilemek olmadığını anlatarak, şunları kaydetti:
“Bu uygulama kentimize hizmet edecek, daha geniş ve güvenli ulaşım ağları ile vatandaşlarımızın nefes alabileceği yeşil alanları ve sosyal donatı alanları ile bölgeyi dönüştürüp kenti yenileyeceğiz. 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girmesi ile kentimizde eski binalar riskli yapı ilan edilip yıkılmaları ve yerine yenileri yapılması iyice artmaya başladı. Bu uygulama bina sahiplerinin faydasına olsa da şehre zarar veriyor. Çünkü sadece binalar yenileniyor ama yollar aynı kalıyor, yeni yeşil alanlar, sosyal alanlar oluşturulamıyor.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki: "Türkiye'yi depreme hazırlayacağız"