Isparta’nın ilk riskli alanı ilan edilen Uluborlu İlçesi’nde çarşı merkezinin kentsel dönüşüm süreci başlıyor.

Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, uygulanması zor bir projeye talip olduklarını belirterek, 155 hak sahibiyle tek tek görüşeceklerini ve uzlaşma ortamı içerisinde kentsel dönüşümün uygulanacağını vurguladı. Isparta’da ilk riskli alan Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Uluborlu İlçesi’nde ilan edildi. Uluborlu Belediyesi’nin çarşı merkezinde uygulamak istediği Kentsel Dönüşüm projesi süreci bu şekilde start aldı. Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, K32’de katıldığı Basın Kulübü programında bundan sonraki süreci anlattı. Uygulaması çok zor olan bir projeye talip olduklarını belirten Ünverdi, 155 hak sahibi olduğunu ve onlarla tek tek uzlaşarak bu projeye başlamak istediklerinin altını çizdi. Ünverdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin proje giderleri için destek sözü olduğunu da ifade etti.

ÇARŞININ ŞUANDA YÜZDE 75’İ ATIL DURUMDA

Uluborlu’da 13 yıldır belediye başkanı olduğunu hatırlatan Ünverdi, çarşı merkezinin ikinci döneminde dikkatini çektiğini belirtti.Buradaki yapıların 1940-1950 yılları arasında o günün ihtiyaçlarını karşılama üzerine yapılmış olduğuna dikkat çeken Ünverdi, “İş yerlerine baktığınızda 15-20 metrekare. Burada ciddi bir sıkıntı var. Çarşı kültürü ecdadımızın kültüründe olan bir şey. Bu merkezde çarşıyı tekrar canlandırmak ve ihtiyaca cevap verme noktasından yola çıktık. Buralara baktığınızda 188 adet taşınmaz var. 188 adet taşınmazın zemin kat oturma alanına baktığınız zaman 5 bin 80 metrekare.Büyüklük anlamında bunu vurgulamak istiyorum. 2 ve 3 katlı az da bina var.Onları da hesap ettiğinizde 9 bin metrekare gibi bir kapalı alan var. 188 iş yerinde bu kadar metrekare alan olması çok küçük. 4-4,5 metre ara yollar var.Orada çalışan 3-4 dükkan anca var. Bu çarşının şuanda yüzde 75’i atıl durumda” dedi.

İnceleyin:  Eskişehir dünya çapında 200 kentsel dönüşüm projesi arasında ilk 5'e girerek finale kaldı

SİYASİ RİSKİ TABİ OLACAK

‘Riskli alan’ kararının çıkmasının ardından ‘Artık biz bunu yapmıyoruz’ diyemeyeceklerini belirten Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, bundan sonraki süreçle ilgili, “Siyasi riski tabi olacak. Siyasetçi olarak yaşadığımız bölgenin menfaati varsa biz risk alacağız tabi. Siyasette özellikle belediye başkanlığında hiçbir şey yapamazsanız hiç eleştiri almazsınız.Çünkü ortada bir proje yoktur. Ama eleştiri sonunda daha güzel projeler ortaya çıkar” diye konuştu.

4

Facebook Yorumları